Na úřadech budou pro zájemce nové informační letáky

Už příští týden by navíc měly být na vodoprávních úřadech k dispozici nové informační letáky. Obavy ze zpoplatnění vody z „černých“ studní má například třiašedesátiletý Jan Navrátil z Olomouce. „Vodou ze studny jenom zaléváme zahradu, pitnou bereme z městského vodovodu. Představa, že budu platit ještě za to, co si sám načerpám, se mi hodně nelíbí. Léta se nikdo o žádné povolení nezajímal, a najednou je kolem toho takový humbuk. Nakonec nám to úřady ještě naúčtují,“ obává se majitel rodinného domku.

Podle mluvčí ministerstva zemědělství Táni Králové jsou ale podobné obavy lidí zbytečné. „Ministerstvo nechystá zpoplatnění odběrů podzemních ani povrchových vod pro domácnosti. Cílem informační kampaně je upozornit odběratele na konec platnosti zmíněného povolení. Díky medializaci této záležitosti se ukázalo, že jsou u nás až statisíce neoprávněných odběratelů,“ uvedla Králová.

Pro snadnější orientaci občanů budou podle ní od příštího týdne na vodoprávních úřadech k dispozici informační letáky. „Každý bude moci zjistit, zda mu povolení přestává platit, či nikoliv. Lidé se z nich zároveň dozví i informace o vypouštění vod,“ dodala Králová. Zájemci mohou nadále využívat také internetové stránky www.zanikpovoleni.cz a bezplatnou infolinku 800 101 197, která v pracovní dny funguje v době od 8.30 do 16.30. Mimo tuto dobu je v provozu záznamník.