Pracovníci odboru životního prostředí olomouckého magistrátu loni přijali tisíce žádostí o dodatečné povolení „černé“ studny, odběru vody z toků nebo vypouštění odpadních vod do toků.

„Zatím jsme vyřídili přibližně pět set z osmi a půl tisíce přijatých žádostí. Při stávajícím počtu zaměstnanců nelze tuto agendu zvládnout, je to za hranicí lidských možností. Neustále nám přibývá další práce nejen z Olomouce, ale z celého správního obvodu,“ sdělil šéf odboru životního prostředí Petr Loyka.

Ten v současné době připravuje analýzu celé situace a hledá možnosti řešení. „Zřejmě předložím radě města žádost o dva zaměstnance na dobu určitou. Město na ně nejspíš bude muset najít peníze ve vlastním rozpočtu. Lhůty a termíny pro vyřízení běží, my bychom se pak kvůli prodlevám mohli sami dostat do rozporu se zákonem. Nepamatuji se, že by za posledních šest let někdy došlo k tak závažné situaci,“ poznamenal Loyka.

Lépe na tom ale nejsou ani úředníci v Litovli, dodnes nevyřešili devět set z dvou tisíc loňských žádostí. „Máme toho opravdu hodně, stále chodí další žadatelé. Navíc neřeším jen studny. Do konce prvního pololetí to snad zvládneme vyřídit,“ doufá vedoucí odboru životního prostředí litovelské radnice Pavel Kurfürst.

V Uničově mají přes dvě stovky žádostí. „Loni jsme jich přijali přibližně tisícovku. Pomáhá nám brigádník. Stále chodí noví žadatelé a přibývá další práce. Momentálně nemáme podmínky na to, abychom v domácnostech prováděli kontrolu,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Jitka Mátlová.

S návalem žadatelů o legalizaci studny si zatím poradili jen ve Šternberku. Loni tam přijali kolem pěti stovek žádostí.

„Většinu jsme zvládli vyřídit včas. Měli jsme štěstí, že jsme hned na začátku dostali brigádnici. Na kontroly do domácností se však rozhodně nechystáme,“ řekla referentka odboru životního prostředí Kamila Bučková.

Města však brigádníci a noví zaměstnanci stojí další peníze. „Zřejmě na ně budeme muset najít peníze v městském rozpočtu, jiná možnost není,“ míní Loyka.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika