Na problémy při dodatečném povolení „černých“ studní si obyvatelé obcí na Olomoucku stěžují už řadu měsíců. „Lidé nejvíc nadávají na to, že je málo hydrogeologů a na jejich posudky čekají měsíce. Kvůli obrovskému množství zájemců také některé firmy zvyšovaly poplatky, za posudek nyní chtějí až sedm tisíc korun. To je pro domácnosti a místní seniory opravdu hodně peněz,“ uvedla starosta Dlouhé Loučky na Uničovsku Ladislav Koláček(Nez).

Ipro zahrádkáře

Zastupitelé chtěli svým obyvatelům při legalizování studní pomoci. Rozhodli, že si obec objedná vlastní posudek a ten dá občanům zdarma kdispozici. „Funguje to tak, že občan z Dlouhé Loučky si podá žádost ododatečné povolení studny na odboru životního prostředí vUničově. Tam už úředníci mají založený náš ´obecní´ hydrogeologický posudek a potřebné údaje si zněj kdykoliv vezmou. Pro všechny je to rychlejší a občany to nic nestojí. Obecní kasu to však přišlo na osmnáct tisíc korun,“ řekl Koláček.

Vyjít vstříc svým obyvatelům se rozhodli také vTroubelicích na Uničovsku. Obec si už posudek objednala uodborníka. „Jakmile ho budeme mít kdispozici, budou ho bezplatně využívat imístní lidé,“ sdělil starosta Ondřej Plačko. (nez.).

Podobným způsobem ušetřili peníze také zahrádkáři ze Šternberka, kteří si vyřizovali dodatečné povolení několika studní vzahrádkářské kolonii. „Nechali si od nás vypracovat jeden posudek na celou oblast. Onáklady se podělili, takže je to tolik nestálo. Je to pro všechny rychlejší a levnější řešení. Naši zákazníci za posudek platí přibližně 1800 korun,“ uvedl majitel šternberské studnařské firmy RomanPudl.

Jen na zalévání

VHlubočkách na Olomoucku obec od svých obyvatel posudky většinou nepožadovala. „Netrvali jsme na nich především ustudní, znichž majitelé vodu používají jen na zalévání. Od občanů se nám však sešly stovky žádostí. Museli jsme dodatečně zlegalizovat přes čtyřicet ´černých´ studní. Ani ujedné znich však nebylo potřeba písemné vyjádření hydrogeologa, voda znich se totiž nepoužívá na pití,“ sdělil starosta Miroslav Dosoudil(Nez).