Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studie ukázala lepší a hezčí Topolany. Místním se moc nelíbí

Olomouc – Zbržďovací ostrůvky, parkovací místa, cyklostezky, lavičky a koše, zeleň ale i nové řešení zastávek či protipovodňová opatření. To vše zahrnuje takzvaná dopravně územní studie, kterou na minulý týdýn předvedl olomoucký magistrátu obyvatelům městské části Topolany.

13.7.2011 13
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Ti s materiálem, jehož jednotlivé návrhy mohou i nemusí v budoucnu vzniknout, nebyli úplně tak spokojení.

Vinu schvalují na vedení komise místní části (KMČ), které s místními o jejich požadavcích údajně vůbec nehovořilo.

Dopravně územní studie, kterou nechalo město pro oblast Topolan vypracovat, je podle primátora unikátní především v tom, že zahrnuje komplexní náhled na celou lokalitu.

Jeho obsah se dá rozdělit na tři části. První zahrnuje dopravní opatření, druhá řeší zeleň a třetím tématem byla i protipovodňová opatření.

„Z dopravní oblasti mohu zmínit navrhované řešení na silnicích propojujících Olomouc s Ústínem a Olomouc s Hněvotínem. Na obou začátcích i koncích těchto spojnic jsou navržené zpomalovací ostrůvky. Dnešní sedmdesáti kilometrová rychlost směrem na Ústín je ve většině případů porušovaná,“ uvedl jako příklad Marek Černý, vedoucí oddělení dopravy na odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu.

Projektanti zaznamenali do dokumentu také nové chodníky, řešení autobusových zastávek, ale i vedení cyklostezek, které by měly vést mimo frekventované silnice druhé a třetí třídy.

Další součástí studie je úprava zeleně.

„Vycházeli jsme ze stávající studie z roku 2001 a navazujeme na ni. Některé práce se týkají údržby stávající zeleně, jiné jsou novými prvky, jako je například lokální vysazení nových stromů u silnice druhé třídy z Olomouce do Ústína. Také by mělo dojít ke sjednocení mobiliáře,“ řekla Monika Vaculíková z odboru koncepce a rozvoje při olomouckém magistrátu, která má na starosti právě městskou zeleň.

Vedoucí jmenovaného odboru zmínil také část protipovodňových opatření, která tkví především v poldru, který se prakticky již nachází na půli cesty mezi Olomoucí a Topolany.

Hlavně vyčistit potok

Místní, kterých přišlo do sídla detašovaného pracoviště olomouckého magistrátu zhruba dvacet, se však pozastavili nad tím, proč dělat poldr, když jistě nejsou vyřízené majetkoprávní záležitosti na dotčených pozemcích.

„Je potřeba hlavně vyčistit potok, který se nečistil iks let,“ zaznělo z pléna.

„Samozřejmě jde o jednotlivé části, které opatření zahrnují. Poldr, čištění potoka, všechno souvisí se vším a samozřejmě bez jednoho druhé nemá význam. Zde se vám snažíme předložit pouze možný návrh. Samotná studie je první částí v dlouhém procesu příprav a slouží jako jeden z dokumentů, podle něhož se můžeme v budoucnu dále orientovat,“ upozornil Radek Dosoudil, vedoucí jmenovaného odboru.

Je škoda, že se vám nelíbí

Topolanští však nešetřili námitkami proti jednotlivým konkrétním návrhům, ačkoli jejich realizace není jistá. Studie totiž ani nepočítá s finanční zátěží.

„Budeme teprve připravovat rozpočtový plán a není jisté, že se vše, co obsahuje studie, dostane na seznam investic pro rok 2012,“ upozornil Martin Novotný (ODS), olomoucký primátor s připomněl, že nově mohou místní části investovat až 300 tisíc korun na drobné úpravy na svém území.

Podotkl, že je škoda, že velké části přítomných lidí se studie, která stála město 145 tisíc korun bez DPH, nelíbí a mají k ní mnoho připomínek.

„Tato studie je unikátní, protože řeší komplexně celou oblast a vznikala na základě podnětů od komise místní části a tudíž i vás. Jsou velké rozdíly v jednotlivých městských částech a právě Topolanům jsme chtěli umožnit, aby díky studii byl vytvořený celkový koncept dalšího možného rozvoje,“ naznačil primátor.

Nikdo se s námi o tom nebavil

Místní se však na konci zasedání bránili, že nové vedení KMČ s nimi žádné záležitosti dostatečně neřešilo.

„S námi se o tom nikdo nebavil. Některá řešení jsou naprosto nesmyslná a nikdo je nechtěl, naopak ty, které požadujeme, nikdo nezohlednil,“ řekl muž středního věku v zasedací místnosti.

Obyvatelé proto budou chtít stávající podobu materiálu dále připomínkovat.

Autor: Veronika Kolesárová

Místo události:
13.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Zábavné odpoledne pro rodiče s dětmi v Centru Semafor
1 14

Dopravní hřiště v Olomouci se výrazně zvětší, odkloní cyklostezku

Zdeněk Zlámal v zápase Zlína s Kodaní na Andrově stadionu v Olomouci
145

Mlha Zlámala nepřekvapila: Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli střet fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

Hejtman i primátor skloubí funkce, pokud je zvolí poslancem

Mandát poslance a zároveň křeslo hejtmana, primátora či starosty. Pochybnosti, jestli politici zvládnout dvě či více funkcí na 100 procent, může hrát roli při rozhodování voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení