V odběrových stanech v Olomouci vedle registrovaných vyšetří protilátky i lidem ve věku 18 až 39 let, kteří se nezapsali do rezervačního systému. Studie by podle výzkumníků měla skončit o den dříve, tedy v pátek.

„Nastala změna a odběrná místa v Litovli a Uničově ode dneška berou pouze registrované. V Olomouci jsou testování registrovaní a kromě nich zájemci ve věkové skupině 18 až 39 bez registrace,“ informoval v úterý dopoledne Peter Vanek z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval by měla skončit v pátek 1. května, tedy o den dříve. Na vyšetření protilátek na covid tak od úterního rána mohou přicházet i dobrovolníci, kteří se v rezervačním systému zapsali na sobotní časy.

„Registrovaní zájemci od nás dostanou zprávu e-mailem, který uvedli do systému, aby o změně věděli,“ sdělil Vanek.

Může zazlobit počasí

Rozhodnutí výzkumníků ještě může ovlivnit počasí. Na středu předpovídají meteorologové déšť nebo přeháňky, přeháňky nebo bouřka mohou přijít i ve čtvrtek.

„Můžeme to přerušit a konec studie by pak nebyl v pátek. Uvidíme,“ uvedl projektový manažer Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP Olomouc.

Počty pozitivních testů na protilátky výzkumníci v průběhu studie nezveřejňují. Podle dostupných informací jsou nízké, spíše pod očekáváním, zejména na Litovelsku, které bylo na dva týdny v karanténě a kde bylo na 100 tisíc obyvatel nejvíce nakažených v ČR.

„Tyto počty budou zveřejněny v rámci vyhodnocení studie,“ uzavřel Vanek.

Online reportáž