V Olomouckém kraji se do voleb „nanečisto“, které se uskutečnily ve středu 18. a čtvrtek 19. ledna, zapojilo celkem 15 škol – devět gymnázií, pět středních odborných škol a jedno učiliště.

Pavla volilo přesně 86,95 procenta studentů, Babiš od nich získal 13,05 procenta hlasů.

Pavel obdržel v olomouckém regionu nejvíce hlasů v rámci moravských krajů, podíl přesáhl i jeho celostátní zisk, který činil: Pavel 85,72 a Babiš 14,28 procenta hlasů.

„Vítězství Petra Pavla v druhém kole Studentských prezidentských voleb je drtivé, získal téměř 86 % hlasů. Nejlepšího výsledku dosáhl v Libereckém kraji (92 %) a v Jihočeském kraji (89,9 %). Studentské hlasování znovu ukázalo, že Andrej Babiš se přízni nejmladší generace netěší. Jen ve dvou krajích přesáhl jeho zisk hlasů hranici 20 % (ve Zlínském 21,5 % a v Ústeckém 20,9 %),“ uvedl Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni a iniciátor tzv. „voleb nanečisto.

„Z porovnání podle typů škol vidíme, že výsledky Petra Pavla se příliš neliší na gymnáziích (89,7 %) a na středních odborných školách (83,2 %), méně hlasů pak dostal na odborných učilištích (66,7 %),“ dodal Karel Strachota k celostátnímu výsledku.

Do prvního anebo druhého kola Studentských voleb se přihlásilo celkem 530 škol. Zájem byl podle organizátorů rekordní za celou dobu existence projektu.

První kolo voleb „nanečisto“ u středoškoláků ovládla v Olomouckém kraji ekonomka Danuše Nerudová. Dostala 56,8 procenta hlasů. Na Hrad by ji tak studenti poslali hned v prvním kole. Druhý skončil generál ve výslužbě Petr Pavel a třetí expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Hlasovalo 4 416 studentů.

Možnost volit měli studenti starší 15 let. Volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako ty skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jméno vybraného kandidáta. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga. Dohlížející vyučující po skončení voleb vyplnil jednoduchý elektronický formulář, který obsahoval seznam skutečných kandidátů na prezidenta České republiky. Pro přístup k formuláři obdržel vyučující unikátní přístupový kód.

„Studentské volby nejsou pouze o samotném volebním aktu. Díky informačním materiálům, dokumentárním filmům, navazujícím aktivitám a debatám se studenti seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem ČR nebo s pravidly financování předvolebních kampaní. Učí se také rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách,“ uvedl Karel Strachota.

Pořadatelem je společnost Člověk v tísni, která prostřednictvím svého programu (JSNS) pořádá Studentské volby již po třinácté, poprvé se konaly v roce 2010.