Ačkoli zlí jazykové tvrdí, že krása a inteligence se vylučují, účastnice Miss Academia již dvanáct let dokazují opak. Platí to i o studentce Pedagogické fakulty Univerzity Palackého Haně Zatloukalové, která se probojovala mezi deset nejlepších

„Přihlásila jsem se sama, protože je to možnost, jak si zpříjemnit studentská léta a získat nové zkušenosti,“ vysvětlovala dvaadvacetiletá budoucí učitelka původem z Karviné.

„Tahle soutěž je hlavně o legraci, do finále nepostoupily žádné modelky, ale úplně normální holky. Navíc je každá zcela jiná. Soutěžily dívky, které měly dva metry i ty úplně malinké,“ usmívala se sympatická blondýnka v kavárně, kde si objednala bílou čokoládu.

Jedinou podmínkou účasti v soutěži byla včasně odeslaná přihláška. „Není to klasická modelingová soutěž. Napovídá o tom i její motto: Miss, která má (s)mysl,“ řekla Hanka.

Hlasovat lze na webu

Cestu za úspěchem začala v předkole, kde musela absolvovat promenádu v černých šatech, plavkách a rozhovor s porotou – hlavní však byly vědomostní testy, které tvořily šedesát procent celkového bodového ohodnocení, na jehož základě se sestavila finálová desítka.

Od ostatních soutěží krásy se tahle liší také tím, že každý ročník má své vlastní téma. Tím letošním, v pořadí již třináctým, je zločin.

„Velmi podstatnou změnou je také absence volné disciplíny, místo níž dívky libovolným kreativním způsobem ztvárňují, jak si představují svou budoucnost po absolvování oboru, který nyní studují,“ prozradila jedna z manažerek projektu Sandra Čermáková.

Soutěž kromě poroty ovlivňuje i veřejnost, která může svoji favoritku podpořit do konce března na webových stránkách Miss Academia. Pokud se na hlasující usměje štěstí, mohou vyhrát zajímavé věcné ceny.

Hledají krásu s inteligencí

Historie soutěže, kterou pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v rámci předmětu Komunikační agentura, začala v roce 1997.

Tehdy volili účastníci reprezentačního plesu technologické faklulty nejmilejší studentku. Od té doby již sice soutěž prošla mnohými změnami, ale její poselství zůstává stále stejné.

„Nehledáme umělé ideály dnešní doby, ale dívku, která ukáže, že ke skutečnému významu slova krása patří hlavně půvab, šarm a inteligence,“ dodala Čermáková.

Miss Academia se mohou zúčastnit všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol z celé České republiky. O nejkrásnější z nich rozhodne odborná porota 1. dubna v Městském divadle Zlín.

Michaela Michalcová