Tedy pokud si nepovinný předmět Projektové řízení zapíší do rozvrhu. „Jde o dvouletý projekt Olomouckého kraje, který je v republice ojedinělý. Jedním z jeho výstupů je nepovinný předmět, který bude v rozvrzích na vybraných středních školách. Jsou to především obchodní akademie, gymnázia a některé další školy. Zájem projevila i střední odborná učiliště,“ řekl vedoucí odboru školství krajského úřadu Miroslav Gajdůšek.

Předmět studenty naučí, jak v praxi překonávat náročné překážky při zpracovávání projektu. „Studenti budou mít praktické ukázky tvoření projektů a na základě učebnice budou i projekt zpracovávat,“ uvedl Gajdůšek. Absolventi se pak mohou uplatnit i na pozicích euromanažerů, kteří pomáhají obcím v získání dotací. „Budou to jedni z mladých lidí, kteří budou konkrétně vědět, co je to Evropská unie, jaké finanční zdroje připravuje a jak připravit úspěšný projekt,“ uvedl vedoucí odboru školství.

Projekt, který stojí zhruba šest milionů korun, je financovaný Evropskou unií a vznikl kvůli nezájmu škol v kraji ve vypracovávání projektů a grantových výzev. „V prvním kole grantové výzvy se přihlásily jen dvě školy. Díky školení se pak do druhého kola přihlásilo více škol a většina jejich projektů byla i úspěšná. Z toho vznikla jakási zkušenost, že je potřeba podpořit vzdělání v této oblasti,“ dodal Gajdůšek.