„Teď je doba, kdy našimi nejčastějšími návštěvníky jsou studenti, nicméně růst poptávajících je stálý. Ve své podstatě ale řada studentů řeší podnájmy zavčas a konec srpna představuje vyvrcholení jejich snažení,“ říká Michal Vejmola, majitel realitní kanceláře Orka. Řešit střechu nad hlavu se s ohledem na situaci na realitním trhu opravdu vyplatí v předstihu. „Poptávajících je v současnosti daleko více než nabízejících,“ dodává Vejmola. Vedle klasické garsonky, kde jsou dva studenti, převažuje zájem ze strany studentů o byty o rozměrech 2+1 či 3+1.

Vedle nedostatečné nabídky představuje pro studenty strašáka i proklamovaná deregulace nájemného. I tak se realitní kanceláře neobávají odlivu svých zákazníků. Rovněž snaha Správy kolejí a menz o zvýšení kvality bydlení je nechává klidnými. „U kolejního ubytování se jedná o obnovu jako takovou, ale ne o rozšíření. To znamená, že ze strany univerzity nedojde k navýšení ubytovacích kapacit, ale k vylepšení a přesunu z obyčejného bydlení do bydlení standardního. Také deregulace nebude mít negativní vliv na studenty, spíše pozitivní. Dojde k tomu, že tržní nájmy půjdou lehce dolů a deregulované půjdou lehce nahoru. Nakonec nastane doba, kdy se nebudeme bavit o tom, či onom nájemném, ale o jednom nájemném, které budeme srovnávat,“ přibližuje Vejmola. Ačkoliv jsou studenti považování za jedny z nejvhodnějších podnájemníků, majitelé bytů jsou vůči nim nedůvěřiví.

„Setkáváme se i s odporem pronajímatelů, kteří nechtějí studenty do svých bytů. Čemuž se já osobně divím a spíše studenty doporučuji, protože představují nejlepší sortu do pronájmu. Připouštím, že mohou být někdy hlučnější a živější, v souvislosti s nimi však nastává daleko méně zásadních problémů. Stává se velmi zřídka, že by studenti přestali platit či odmítali vpustit majitele do bytu,“ dodává Vejmola. Nový prvek v bytové poptávce je ten, že se studenti rozhodují pro koupi bytu. „Spíše než studenti přemýšlejí efektivněji jejich rodiče, kteří si uvědomují, že koupě bytu je mnohem výhodnější než samotný pronájem,“ uzavírá Vejmola.