Děvčata a chlapci ze středních škol se tak připojili k celosvětové stávce Fridays for Future. Sborové skandování zhruba stovky studentů upozorňovalo na změny klimatu a kritizovalo nečinnost politiků v souvislosti s touto globální problematikou.

V hanácké metropoli se akce konala už potřetí za uplynulé dva měsíce. Poprvé 15. března, kdy účast negativně ovlivnily jarní prázdniny. Začátkem května přišlo dvojnásobné množství lidí, okolo sto dvaceti.

„Uvidíme, kdo přijde dnes. Spousta našich spolužáků a kamarádů píše test nebo dohání špatné známky, protože se blíží prázdniny,“ prozradila slečna, která se ujala megafonu a udávala všem přítomným pokyny.

Mladou generaci přišel povzbudit také třídní učitel z jednoho olomouckého gymnázia.

„Rámcový vzdělávací program kromě znalostí, které studenti mají mít, zahrnuje také kompetence, například občanské. Proto jsem chtěl své třídě názorně ukázat, že mohou svá práva uplatňovat i jinak než tím, že budou chodit k volbám,“ svěřil se Deníku.

Akci Fridays for Future avizoval celé třídě, účast ale nikomu nepřikazoval.

„Školy by měly přítomnost na této stávce studentům omlouvat. Pak je to samozřejmě na dohodě dítěte s rodičem, jestli se smí zúčastnit, nebo je ten den omluví a zůstanou doma,“ dodal.

Protestanti se sešli na Žižkově náměstí, odkud se vydali na pochod městem. Po návratu před Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci následovaly projevy studentů a pozvaných hostů, mezi nimiž byli zástupci politických stran, Ekologického centra Sluňákov v Horce nad Moravou nebo občanského hnutí Limity jsme my.

Tradici, ke které se připojuje přes 1100 měst z více než 100 států, založila v září loňského roku šestnáctiletá Greta Thunbergová ze Švédska. Na protest proti ignorování změn klimatu nechodí každý pátek do školy. V Česku se protesty konají v průměru jednou za měsíc.