Akce se během týdne konají po celé České republice.

„V úterý 28. února v 15.30 se pod heslem „Řekněme své ne školské reformě!“ sejdou studenti i zástupci akademické obce na nádvoří Filozofické fakulty, kde bude protestní happening.

Dění se v 17 hodin přesune do auly fakulty, kde se uskuteční Speciál Martina Veselovského (moderátora Českého rozhlasu, pozn.redakce), což bude veřejná debata na téma chystané vysokoškolské reformy, která bude živě vysílaná Radiožurnálem,“ informoval Tomáš Karger, mluvčí olomoucké pobočky iniciativy, který je zároveň studentem Filozofické fakulty a předseda studentské komory Akademického senátu FF UP a je členem Akademického senátu celouniverzitního.

Poznamenal, že dotazům bude čelit náměstek pro výzkum a vysoké školy Ivan Wilhelm, zúčastní se i děkan FF UP Jiří Lach. Den pak vyvrcholí protestní akcí Vám univerzity nedáme!, kdy studenti budou aulu Filozofické fakulty okupovat přes noc.

Akce má podle něj podporu fakultních orgánů, ale také studentů a stále přibývají noví sympatizanti.

„Vím o té akci a asi se zúčastním. Mluvili jsme o tom v pondělí ve škole. Konkrétně mi vadí zavedení školného a tím, že studuji dvě vysoké školy, tak ačkoliv nepřesáhnu věk dvacet šest let nebo dobu studia, tak se mě školné bude týkat,“ uvedla dvaadvacetiletá studentka Filozofické fakulty, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Iniciativa sestavila pět hlavních bodů, které se jim nelíbí.

„Myslíme si, že by se vzdělání mohlo stát nástrojem byznysu. Je určitá možnost, že po schválení těchto zákonů by univerzity mohly do velké míry ztratit svou nezávislost a mohly by se stát podřízenými aktuální politické moci. Další věcí je snížení zastoupení studentů v akademických senátech a stejně tak plánované zavedení školného. Návrh legislativy není uspokojivě dopracovaný tak, jak třeba vyplývá z připomínek Rady vysokých škol,“ vyjmenoval důvody Tomáš Karger.

Poznamenal, že školné v této podobě je pro ně nepřijatelné.

„Návrh není dopracovaný, není jasné jaké důsledky z toho budou plynout a vnímáme návrh jako problematický. Absolutního odmítnutí školného v jakékoli podobě vydat nemůžeme, ale tuto podobu návrhu odmítáme,“ uvedl.

Byl jsem v USA, proti školnému nic nemám

Ne ale všichni posluchači mají například na školné stejný názor.

„Já se k akci určitě nepřipojím. Tím, že jsem půl roku v Americe a tam je placení školného běžné, nemám nic proti tomu. Mělo by to být všude, beru to jako zkvalitnění služeb. I studenti, kteří na to nemají, mohou dostat stipendium a všude ve světě je to běžné. Co se týče třeba správních rad, ať si ministerstvo dosadí svoje lidi, ale větší část by měli tvořit ti, co jsou ve školském systému,“ řekl další student Jakub Vrkoč.

Vedení Univerzity Palackého se k akci odmítlo zatím blíže vyjádřit.

„Ve středu se koná Kolegium rektora, kde bude rektor nejprve informovat o výsledcích jednání České konference rektorů z minulého týdne a o jednání s premiérem. Do té doby by bylo zbytečné se k věci vyjadřovat. Je to akce, která vzniká z popudu Akademického senátu Filozofické fakulty, není to výsledek jednání akademického senátu Univerzity,“ doplnil kancléř Univerzity Palackého Rostislav Hladký.