V pondělí 9. května na ně čekala ústní část státních maturitních zkoušek.

Koncem měsíce pak budoucí absolventi musí ještě splnit písemnou společnou část, celkem v Olomouckém kraji letos maturuje 6696 studentů středních škol. Devatenáctiletému Michalovi Dohnalovi, se z neděle na pondělí spalo dobře, maturita ho příliš neznervózněla.

„Dokonce se mi povedlo i zaspat, dojíždím asi dvacet kilometrů,“ řekl student, jehož oborem je slaboproudá elektrotechnika, zaměření počítače.

Připravoval se celý svatý týden a nejméně příjemná pro něj bude čeština.

„Maturuji z češtiny, elektrotechnického měření a z elektronických počítačových systémů. V češtině je nějaká ukázka, budeme ji rozebírat a řekneme něco i o autorovi, ale hlavně se týká té ukázky. Oproti předešlé maturitě jsme se připravovali o hodně jinak,“ vysvětlil mladík, který se hlásí na olomoucké Přírodovědeckou fakultu, oboru informatika.

Jeho spolužák, osmnáctiletý Jakub Reif, má ještě čas na učení. Maturitní komise na něj bude čekat ve čtvrtek.

„Jsem rád, že mám ještě čas, ale jsem trochu za kluky nervózní, aby se jim to podařilo,“ sdělil student.

„Přijde to ve středu večer. Spoléhám se na to, že se ještě něco naučím, hlavně češtinu potřebuji. V počítačových systémech je zase hodně teorie,“ podotkl.

Praktickou zkoušku už mají studenti za sebou, odbyli si ji v pátek.

„Písemné části se až tak nebojíme. Není to zase tak náročné, máme základní variantu. Čeština obsahuje slohovou práci, didaktický text, pak tam je matika a někteří co ji nemají píší angličtinu. Matikářů je víc, protože angličtina je složená stejně, jako český jazyk,“ vysvětlil Reif, který chce pokračovat v Olomouci na vysoké škole v oboru aplikovaná informatika.

Během čtrnácti dnů skládá ústní část zkoušky z dospělosti na této olomoucké střední škole sto šest maturantů.

„U nás dnes začíná profilová část státních maturitních zkoušek. Ve školní části studenti přistupují, řekněme postaru, ke zkouškám z odborných předmětů. Novinkou jsou ústní maturitní zkoušky z češtiny a angličtiny, které tvoří takzvanou státní část maturitní zkoušky. Angličtina je volitelný předmět a má ji velká část studentů. Většina ale ustoupila od vyšší úrovně a jde pouze na základní,“ vysvětlil v pondělí před osmou hodinou ranní ředitel školy Jiří Michal.

„Doufám, že jsou studenti dobře připraveni, generálka u nás dopadla celkem solidně, úspěšnost byla okolo devadesáti procent. Na studenty ještě koncem května čeká společná část. Je to možná trochu špatně termínově postavené. Domnívali jsme se a asi by i bylo lepší z hlediska administrace, která je šílená, mít raději testy na začátku, před ústními maturitami,“ podotkl.