Legendární Študáč ve Švédské ulici střídá americký koncept se seriálovým názvem MacLaren's Pub. Provozovatelé chtějí zaujmout atmosférou podniku, americkými specialitami a drinky s příběhem.

„Místo jsme hledali téměř rok a Študáč nás oslovil. Chtěli bychom, aby se v těchto krásných prostorách zase scházeli lidé a dobře se bavili. Nabídneme něco úplně nového. Půjde o americký koncept baru. Inspirovali jsme se na cestách v zahraničí, kde nás velmi oslovil,“ popisuje David Cina, jenž podnik buduje společně s manželkou Lindou.

Název si mladí Olomoučané „vypůjčili“ z populárního amerického sitcomu „Jak jsem poznal vaši matku“.

Bývalá benzinová pumpa ve Velkomoravské ulici v Olomouci, kde se chystá otevření první kamenné pobočky Mama’s burger. Jde o nový projekt úspěšného ostravského podniku, na kterém spolupracuje šéfkuchař Zdeněk Pohlreich.. Duben 2024
Ostuda na průtahu Olomoucí je pryč. Burgrárna spojená s Pohlreichem brzy otevře

„Odkazy na tento seriál najdou hosté v meníčku, v drincích nebo atmosféře. Konkrétně? Třeba koktejl Bro Code, který bude možné podávat pouze pro dvě osoby, aby si takto utužily své přátelství - dostanou k tomu certifikát, že absolvovali tento rituál,“ přiblížil zajímavost z nabídky připravované novinky na olomoucké gastro scéně.

Kromě míchaných drinků a několik druhů piv, včetně amerického speciálu, se v podniku bude vařit.

„A to minimálně do půlnoci, což mi v centru chybí. Opět to bude v americkém stylu. Samé dobroty. Bude i živá hudba, country a podobně, to ale až časem,“ usmíval se sympaťák.

Skončila olomoucká restaurace Študáč, podnik s bohatou historií.
Skončil olomoucký Študáč. Hospoda, kam chodili studenti, malíři i Karel Kryl.

Bude to velmi pěkná lokalita

V suterénu, jak ho štamgasti Študáče znají, jsou ještě řemeslníci. Prochází kompletní rekonstrukcí a bude k nepoznání. Nájemce jej více otevřel.

„Tady bude pětimetrový americký bar. U něj patnáct míst k sezení. Dalších pětačtyřicet míst pak bude k dispozici u stolů,“ přestavoval interiérové uspořádání.

Provozovatelé počítají i s venkovním posezením, jak byli hosté na této adrese zvyklí.

„Těšíme se, že se i prostory kolem zrekonstruují. Jednota, pasáž, bude to velmi pěkná a atraktivní lokalita. To byl další důvod, proč jsme se rozhodli zrealizovat náš sen právě tady,“ dodali David a Linda.

Takto by mohla po rekonstrukci budovy bývalé Jednoty vypadat Švédská ulice - s novým bistrem, letní zahrádkou, vzrostlým stromem a zelení na fasádě jednoho z domů.
Švédská ulice má šanci na proměnu: nové bistro, zahrádka i zeleň

Otevřít chtějí v pátek 10. května, a to ochutnávkou všeho, co v podniku budou nabízet.

Bohatá historie

Historie podniku ve Švédské ulici je bohatá. Ještě před přestavbou dvou sousedních objektů zde byl v provozu nevěstinec a od roku 1943 vinárna „Naše“.

Po stavební proměně domů vznikla v suterénu v roce 1965 vinárna „Vysokoškolský klub“ ve správě Univerzity Palackého.

„Chodili sem studenti, herci, novináři malíři i sochaři, jako například akademičtí malíři Radko Mašata a František Bělohlávek. Při své návštěvě Olomouce hospodu navštěvoval i Karel Kryl a Ivan Sviták. V roce 1969 přímo odtud emigroval do Anglie Miloš Kuraš,“ popisuje ve své knize o olomouckých hospodách,vinárnách a kavárnách historik Miloslav Čermák.

V sedmdesátých letech podnik převzaly Restaurace a jídelny Olomouc a hospodu přejmenovaly na „Univerzitní vinárnu“. Nazývala se také „Moravský sklípek“, kde se tančilo a zpívalo u cimbálu.

„Študáč“ začal psát svoji kapitolu v roce 2002, kdy se stal majitelem podniku Zbyněk Ryšánek. V horní části hosté navštěvovali hernu se šipkami a fotbálkem, dole provozoval restauraci s klasickou kuchyní. Jak popisoval Olomouckému deníku, během dvou desítek let zde zažil krásné časy i krize. Počátkem loňského roku se rozhodl činnost ukončit.

Archívní snímek z roku 1988. Návštěvník olomoucké restaurace Študáč vyjadřuje svůj postoj k sovětským důstojníkům skokem na jejich stůl.  Incident se obešel bez dalších potíží, stakan vodky to vyřešil.Archívní snímek z roku 1988. Návštěvník olomoucké restaurace Študáč vyjadřuje svůj postoj k sovětským důstojníkům skokem na jejich stůl. Incident se obešel bez dalších potíží, stakan vodky to vyřešil.Zdroj: Jiří Kopáč