Slavnostní události se zúčastnily tisíce lidí.

„Stromek je úžasný. Jen tu jsou zase davy lidí, které nemám rád, ale to k tomu asi patří. Každý chce vidět rožnutí,“ řekl Filip Schulmann, jeden z přítomných.

Vánoční strom, který před radnici přivezli ze soukromé zahrady v Nemilanech, rozsvítil společně s olomouckým primátorem Martinem Novotným také autor vítězného jména stromku. Patnáctimetrový stříbrný smrk se jmenuje Snílek.

„Devítiletý Tomáš Sedláček je ze 4.A třídy ZŠ Heyrovského a obstál v konkurenci více než dvou set návrhů. Porota nakonec vybrala Snílka, který v letošním již sedmém ročníku soutěže doplnil své předchůdce Stromovouse, Světlušku, Radovánka, Jiskřičku, Jehličku a Mašličku,“ přiblížila Jana Urbaníková, mluvčí olomoucké radnice.

První dojmy z právě odstartovaných trhů ohodnotili dotázaní návštěvníci kladně.

„Je to nejkrásnější světelná výzdoba, kterou pamatuji. Je skvělé, že trhy jsou letos na obou náměstích, takto je tu více prostoru a lidé se tak nemusejí mačkat,“ řekla na Dolním náměstí Ivana Krátká z Olomouce.

Punč jen v patnácti stáncích

Právě rozmístění stánků s vánočním zbožím i voňavým punčem na obě náměstí je hlavním rozdílem oproti předchozím ročníkům. Pořadatelé slibují i vyšší kvalitu v nabízeném sortimentu.

„Ubylo stánků s nekvalitním punčem a komerčním zbožím, přibyly řemeslné vánoční výrobky, regionální gastronomické speciality a program obohatí tradiční adventní zvyky,“ sdělil Pavel Spálený, šéf pořadatelské obecně prospěšné společnosti Kulturní Olomouc, která má nově na starosti organizaci vánočních trhů.

V osmdesáti dvou stáncích najdou návštěvníci trhů punč pouze v patnácti z nich.

„Ubylo punče? Ale asi ano, máte pravdu. Aspoň to nebude taková nalívárna,“ utrousil Petr Suchý, další z přítomných. „Když budu mít opravdu chuť na punč, tak si na něj i frontu vystojím,“ odpověděla i Krátká.

Pár stánků zůstane do Silvestra

Kromě lepšího punče a zboží slibují organizátoři i o něco více "duchovnější rozměr". Připravené je zpívání koled, Ježíškova pošta, dílna pro výrobu dárků či vánoční zoo a bohatý kulturní program.

„Na centrálním náměstí v neděli v 16 hodin vyroste největší vyřezávaný betlém na světě s figurami v životní velikosti,“ nalákal Spálený.

Trhy potrvají do 23. prosince. Poté zůstane do Silvestra na Horním náměstí už jen několik stánků s občerstvením a na Dolním náměstí bude otevřené kluziště se zázemím.