K vidění nebudou jen murály, což jsou malby zabírající celé plochy budov, na kterých budou umělci pracovat od pondělí. Na programu budou výstavy, projekce i hudba. Street Art Festival je součástí oslav Dnů evropského dědictví a nese podtitul Freedom in heart.

„Letos budeme slavit svobodu. Svoboda je láska, svoboda je umění, a my chceme po 30 letech vzdát poctu těm, kteří za svobodu bojovali. Symbolicky jsme pro oslavu vybrali kolej Generála Svobody a kolej J. L. Fischera, kde vzniknou hlavní muralové malby, na svědomí je budou mít umělci Koctel Kahoolawe a Wasp Elder,“ lákají na světová jména pořadatelé největšího festivalu velkoformátových maleb ve veřejném prostoru v České republice.

V Metropolu writerka Sany

V pondělí se Street Art Festival představí ještě v kině Metropol, kam mohou zájemci zajít na přednášku a dokumentární film. Na téma Political Graffiti povypráví writerka Sany, která propadla graffiti v době, kdy si teprve razilo cestu střední Evropou po pádu komunismu. Ve 20.00 je na programu film Pixadores - sprejeři ze São Paula. Snímek pojednává o sprejerech z ulice, kteří se věnují streetartovému graffiti a na těch nejnepřístupnějších místech brazilského São Paula zanechávají revoluční vzkazy.

Graffiti na BMW

Umělci se představují i na dalších místech v Olomouci. Již od pondělí 2. září mohou fandové rychlých kol zhlédnout výstavu graffiti writera Marka Piano - BMW Showcase Paint. K vidění je v Galerii Moritz.

„Piano si tentokrát barevně pohrál i s karoserií BMW, na kterém demonstruje svoje graffiti,“ zvou organizátoři.

Freedom in heart

V úterý se program přesune do Zbrojnice UP Olomouc, kde vystoupí raper Idea se svým novým sólo albem s videoprojekcí, která je skládačkou všech částí grafického konceptu novinky s názvem Tempo. Ve 20 hodin nabídne festival Tagtool výtvarnou exhibici „Freedom in heart. „Přijďte se podívat na produkci od Pauser a T762, bude to mít všechno – skvělou hudbu, ilustraci, doják a humor,“ lákají pořadatelé.

Openmindz360

Ve čtvrtek pak nabídne festival v Long Story Short Hostel & Café v Koželužské ulici výstavu obrazů umělce Openmindz360 s názvem “Based on the true story”. „Nemocniční prostředí, stavy lidské mysli až pantograficky přenáší na plátno v osobitém expresivním, avšak stále konkrétním podání,“ připomínají pořadatelé stálici výtvarné scény.

Street art festival v současné podobě vznikl v roce 2015, kdy volně navázal na Live Graffiti Show. Nekomerční přehlídka dává umělcům naprostou svobodu v jejich tvorbě. Do Olomouce ve spolupráci s městem a UP Olomouc zve nejlepší umělce z České republiky i ze zahraničí.