„Z předchozích let je tradičně největší zájem o gymnázia a obchodní akademie. S naplněností mívají pak největší problémy učňovské obory. Nepředpokládáme, že by to letos bylo jinak,“ uvedl vedoucí oddělení krajského vzdělávání Krajského úřadu Olomouckého kraje Karel Goš.

Že děti nemají velký zájem o technické profese potvrzuje i ředitel Střední školy polytechnické v Olomouci, Jiří Polášek. Přesto, tady v loni září nastoupil do prvních ročníků rekordní počet dětí.

„Naplnili jsme všechny obory. Problémy jsme trochu měli ve stavebních oborech, pokulhával zámečník, ale jinak jsme třídy naplnili. Nebyl ale žádný velký převis,“ řekl ředitel školy, kde měli v letech 1995 až 1999 velký problém s nezájmem dětí o obor zámečník. Proto ho ani neotevřeli. Podobně skončil před třemi lety zde pro nezájem zmizel z nabídky i obor malíř.

„S odřenými zády teď otevíráme půl třídy oboru tesař, zedník, klempíř, ale zatím stále zájemci jsou,“ uvedl ředitel.

Nejen pro děti ze základních škol je datum 29. února závazné. I středoškoláci, kteří se chtějí hlásit na vysokou školu, musí do tohoto termínu zaslat přihlášku ke studiu. Na Univerzitě Palackého ji letos mohou podávat pouze elektronickou formou a poplatek za přihlášku se snížil o padesát korun na pět set. (paš)

Externí odkazy:

Středních školy v Olomouckém kraji s vyhledávačem dle oborů

Přehled středních škol v okrese Olomouc