„Sněhu v Jeseníkách nepřibylo, spíš naopak, protože poslední dny je na horách inverze, takže denní teploty se pohybují nad nulou. Na sluníčku sníh mírně odtává," řekl náčelník horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Na Pradědu se například včerejší teploty kolem poledne vyšplhaly až k jedenácti stupňům nad nulu.

Podmínky zůstávají dobré i pro vyznavače bílé stopy, musejí ale zamířit do vyšších poloh.

„O víkendu mohou lidé na běžkách zamířit na trasu mezi Červenohorským sedlem, Ovčárnou a Švýcárnou, kde je stopa strojově upravená. Túry na lyžích lze také podniknout v okolí Paprsku. V nadmořské výšce kolem sedmi set metrů je už kvalita horší," dodal Michal Klimeš.

Kouty: lanovka a tři vleky

Velká lyžařská centra jsou na návštěvníky připravena, užít lyžovačku mohou lidé na Červenohorském sedle, v Koutech nad Desnou, Ramzové, Branné či Karlově.

V plném provozu je také velký areál v Dolní Moravě.

„Jede lanovka a tři vleky. Upravené jsou také všechny tři běžkařské okruhy o celkové délce sedmadvaceti kilometrů. Výchozí bod je u horní stanice lanovky," uvedl ředitel areálu K3 Sport v Koutech nad Desnou Petr Marek.

Skoro pět kilometrů sjezdovek je upraveno také na Červenohorském sedle, na svazích leží od třiceti do šedesáti centimetrů sněhu.

Kdo ale dává přednost menším kopečkům, vydat se může třeba do střediska Oáza v Loučné nad Desnou, kde je svah ideální pro začátečníky i rodiny s dětmi.

Ceny permanentek jsou navíc velmi výhodné, školáci mohou za tříhodinové lyžování zaplatit pouhých sto dvacet korun. Speciální tarif platí i pro penzisty.

„Lyžuje se zatím jen na technickém sněhu, kterého máme dost. Naší největší klientelou jsou děti a vycházíme jim vstříc, když nastupují, obsluha vlek zpomalí," řekl majitel areálu Oáza Leoš Klaban.