„Ještě jsme nezačali. Dopravní značky, které označují měřený úsek, už máme, první měření ale plánujeme až na začátek června,“ řekla mluvčí olomouckých strážníků Lenka Prošková.

Podobně je na tom i Uničov nebo Litovel.

„Určitě se na měření chystáme. Přesný termín ale pochopitelně nemůžeme uvést,“ řekl velitel Městské policie Uničov Kamil Dolák.

Jediným městem, které se už do měření rychlosti zapojilo, je Šternberk. Tam se ale akce nesetkala s velkým úspěchem. Strážníci se do ulic vydali hned poté, co dostali dopravní značky.

„Měřili jsme jen jednou, v obci Krákořice,“ řekl velitel šternberských strážníků Pavel Pospíšil. Vysvětlil, že tato obec je vzhledem známá jako místo, kde řidiči tachometr vůbec nekrotí.

„Během čtyř hodin jsme zadrželi jedenáct řidičů, kteří překročili povolenou rychlost. Dva dokonce jeli přes devadesát kilometrů v hodině,“ uvedl Pospíšil.

Značky? Nesmysl

Na dopravní značky se ale dívá velmi skepticky.

„Je to další nesmyslná povinnost, která přispěla k tomu, že mnohá města v naší republice již od měření rychlosti ustupují. Když je totiž řidič vidí, automaticky zpomalí. A v době, kdy se neměří, zase jezdí rychle. Mnozí řidiči, které jsme zadrželi, značky dokonce přehlídli, takže si myslím, že nám opatření vůbec nepomohlo,“ konstatoval Pospíšil.

Přestože první měření nemělo požadované výsledky, strážníci se vydají do ulic i v tomto týdnu.

„Opět se chystáme kontrolovat řidiče nejen v Krákořicích, ale i například v Babicích,“ informoval.

Přenosné značky a radary se zatím osvědčily v Prostějově. Tam jsou sice veškeré příjezdové cesty do města označeny jako úsek měřený radarem, strážníci ale v některých úsecích používají i přenosné označení.

„Zatím jsme měřili pouze v pátek, na Vrahovické ulici,“ sdělil velitel prostějovských strážníků Jan Nagy. Konstatoval, že akce splnila očekávání a řidiči si dávali větší pozor.

„Pro vzorné řidiče jsme měli připravené i drobné dárky,“ řekl.