Levice nezahálela a kandidátky měla navržené ještě před úterním hlasování o rozpuštění sněmovny.

„Někteří se divili, že kandidátku jsme měli sestavenou už 15. července. Je na ní požadovaných třiadvacet jmen plus náhradníci. Jména už dáváme ven," byl otevřený Ladislav Mlčák, předseda krajského výboru KSČM.

Za jedničkou Alexanderem Černým následuje další poslanec Josef Nekl a prostějovský právník Josef Augustin.

Svého lídra už zná i krajská ČSSD, která také na rozhodování dolní komory nečekala. Je jím Roman Váňa, jeden ze čtyř bývalých poslanců za Olomoucký kraj.

„Za úspěch budu považovat, když sociální demokracie osloví v nadcházejících podzimních volbách třicet a více procent voličů. Co se týká voleb v kraji, budeme usilovat o pět mandátů, čímž bychom si oproti volebnímu období 2010 až 2013 o jeden polepšili," uvedl Váňa v tiskovém prohlášení.

Za ním zatím následují jména dalších dvou kolegů ze sněmovny Pavel Holík a Jiří Zemánek. Kandidátku ještě musí posvětit v pátek a v sobotu vyšší orgány strany.

Lidovci nasadí asi Šnevajse či Slavotínka

Začátkem příštího týdne by měla kandidátku představit i strana TOP 09 spolupracující s hnutím Starostové a nezávislí.

„Přípravy vrcholí, hotovo by mělo být v pondělí nebo v úterý. Na čele bude zřejmě někdo ze stávajících poslanců, tedy Bořivoj Šarapatka nebo Jitka Chalánková," prozradil krajský šéf TOP 09 Tomáš Chalánek.

Jména se sestavují běžným způsobem podle návrhů z regionů.

„Není to žádný výprodej," dodal Chalánek, který očekává přinejhorším stejný úspěch jako v roce 2010, tedy dva mandáty.

V příštích dnech budou vědět víc i lidovci. Podle krajského tajemníka krajské kanceláře KDU-ČSL Jana Dostála bude skoro stoprocentně v čele první místopředseda strany Marian Jurečka.

„O prvních jménech už by mělo být jasno. Pravděpodobně to budou někteří z místních samospráv: Šnevajs, Slavotínek, John, ale nechci předbíhat," sdělil Dostál s tím, že páteční rozhodnutí krajského výboru bude muset stejně jako v jiných případech potvrdit Praha.

ODS: bereme cokoliv

Co se týče ODS, tam mají regionální sněm 5. září. Občanští demokraté ale na jména nečekají a na kampani už pracují. Přesto jsou skeptičtí.

„Nevidím to moc optimisticky, budeme rádi za jakýkoli úspěch. ODS je ve velmi špatné situaci, předčasné volby nám vzaly důležitý prostor, přicházejí pro nás v nejméně vhodnou dobu," řekl předseda regionálního sdružení Robert Knobloch.

Má za to, že potřeba jsou důvěryhodné osobnosti a nové tváře.

„Svou představu mám, ale ventilovat ji do médií bych ještě nechtěl," nepřál si člen výkonné rady strany.

Připustil však, že jedním z kandidátů na lídra je olomoucký primátor Martin Novotný.

Příliš se toho zatím voliči nedozví ani od Věcí veřejných. Musí vydržet do příštího týdne.

„Je to trochu kvapíkem, ale přesto má všechno svůj čas. Zatím není jasné, jestli půjdeme do voleb samostatně nebo ve spojení s někým. Jména ale zřejmě budeme navrhovat i v takovém případě stejná," zmínil krajský předseda Jiří Kohout.

Z Věcí veřejných se loni vydělilo politické uskupení LIDEM. Podle první místopředsedkyně Dagmar Navrátilové, která nyní stranu po rezignaci Karoliny Peake vede, se liberální demokraté v případě, že budou dále fungovat, spojí do voleb s jinou stranou.

„S kým se spojit, teprve rozhodneme," odkázala poslankyně Navrátilová na čtvrteční jednání předsednictva i republikové­ho sněmu.

O cestě k předčasným volbám rozhodli poslanci, když schválili rozpuštění Sněmovny. Prezident Miloš Zeman pravděpodobně předčasné volby vyhlásí na 25. a 26. října 2013.