„Úhyny ptáků jsou normálním jevem, který ale teď pod vlivem posledních událostí vnímáme jinou optikou. Ptáci šíří a umírají na spousty infekcí. Pokud někdo najde více jak pět kusů mrtvých ptáků, je dobré to hlásit,“ uvedla Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Jelikož uhynulí holubi nalezení v Olomouci nepřenášeli nebezpečný virus ptačí chřipky, je i koupání a sjíždění řeky Moravy z tohoto hlediska bezpečné. Hygienici ovšem nedokáží dát jednoznačné stanovisko, zda může být vir přenesen i prostřednictvím vody.

„Po zjištění výskytu ptačí chřipky v chovech na Orlickoústecku jsme zaznamenali nárůst požadavků na testování přítomnosti viru H5N1. Nárůst ale není tak dramatický, abychom museli posilovat pracovní směny,“ řekl ředitel Státního veterinárního ústavu v Olomouci Jan Bartoň.

Zvýšený počet případů uhynulých ptáků v posledních několika dnech řeší také pracovníci Krajské veterinární správy (KVS) v Olomouci. Obavy z ptačí chřipky mezi lidmi narůstají.

„Je zbytečné, aby nás lidé volali ke každému nalezenému opeřenci. Chovatelé, kterým během několika hodin naráz uhyne třicet slepic nebo kachen nás o tom už ale informovat musí. Je lepší, když rovnou zavolají na veterinární správu. Strážníci či hasiči nemusí poznat, zda hrozí riziko nákazy ptačí chřipkou či nikoliv,“ sdělil Jiří Zubal z olomoucké KVS.

Státní veterinární správa vydala mimořádná opatření, která platí i na Olomoucku. Například podnikatelé, kteří chovají drůbež ji musí mít v uzavřených halách. „Týká se to také farem, které se zabývají chovem vodního ptactva. Musí hlásit i pokles příjmu potravy, snížení produkce vajec a zvýšenou úmrtnost. Drobných chovatelů drůbeže se mimořádná nařízení zatím netýkají. Od 2. července platí zákaz pořádání výstav drůbeže, exotických ptáků a holubů,“ dodal.