Hlavní nebylo vyhrát, ale nevzdat závod ani přes obtíže, jako třeba spadnutí proudnic a nutnost návratu.

Hojné zastoupení v Olomouci měly nejen oddíly z Olomoucka, ale i například ze Šumperska a také z jiných krajů.

„Přijela velice početná skupina ze Vsetínska, z Ostravy a také tu máme závodníky z východních Čech, z okresu Svitavy,“ pochlubil se vysokou účastí velitel této soutěže a také vedoucí Rady mládeže Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Miloš Siedel.

Děti soutěžily v šesti kategoriích. Musely například překonat překážku, přeběhnout po kladině, rozmotat hadice a správně je zapojit.

Podle zkušeností vedoucích jsou hasičské soutěže pro děti jsou jednou z cest, jak do řad dobrovolných hasičů nalákat budoucí nové členy.

„Chodí k nám více holek než kluků a řekla bych, že dívky jsou svědomitější a víc se věnují tréninkům. U kluků to bývá tak, že dokud nic nevyhrajou, trénovat je nebaví,“ vylíčila situaci ve Valašské Bystřici hlavní vedoucí kolektivu mládeže Tereza Křenková.

Patnáct jejích svěřenců muselo vyjíždět v půl šesté ráno, aby závody v Olomouci stihli. Nikdo si ale nestěžoval.

„Jezdíme sem každý rok. Dříve jsme měli v soutěži i děti z přípravky. Ty už nám teď odrostly do dalších kategorií,“ dodala Křenková.

„Vedoucí musejí být čím dál víc vynalézavější a umět děti motivovat. Za mého mládí to bylo jiné, přišel jsem ze školy domů a hned utekl do hasiča. Teď děti sedají spíše k počítači,“ srovnal Siedel.

Zmínil ale, že mnozí z malých hasičů v jednotkách požární ochrany ve svých obcích působí i jako dospělí.

„Stává se, že škola nebo zaměstnání jim aktivní účast na nějakou dobu znemožní. Ale ti nejvěrnější se po čase vracejí spolu se svými dětmi,“ dodal.

I dnes se najdou děti, které si svůj život bez tohoto koníčku nedokážou představit.

„Chodím do hasičů asi už šest let, předtím jsem byla v přípravce. Hrozně mě baví závody. Předem trénujeme běh a překážky,“ svěřila se třináctiletá Nikola Doubková z Ostravy-Heřmanice.

U hasičů by chtěla zůstat i v dospělosti.

„Máme dobrou partu. Ale jezdit k ohni bych nechtěla, to bych se asi bála,“ dodala Nikola.

Sobotní závody doprovázel i doprovodný program pro děti, které právě nesoutěžily. U stanoviště Městské policie si děti mohly složit puzzle a dostat za to drobné dárky. Největší zájem měly o střelbu laserovou pistolí na terč.