„Přišla jsem, proto že nechci, aby se dělala pískovna. Bydlíme na hlavní silnici, kde budou projíždět desítky náklaďáků. Vyvracejí nám, že tam jezdit nebudou, ale nevěřím tomu. Už teď nám dům praská kvůli dopravě,“ řekla obyvatelka Dubu nad Moravou.

Kromě hluku, zvýšené dopravy, nenávratného zničení kvalitní půdy, ale také obav z povodní, lidem vadilo i to, že místem veřejného projednávání, jak by provozovna ovlivnila životní prostředí, byla Olomouc.

Nakonec kvůli tomu po několika hodinách projednávání, více jak polovina lidí odešla.

„Za městys jsme poslali nesouhlas s místem a časem konání tohoto veřejného projednávání. A jednomu zastupiteli bylo některou z úřednic odpovězeno, že kdo má zájem přijít, tak si může vzít dovolenou a je tady i možnost přijet sem vlakem. Přitom my v Dubu vlak nemáme,“ řekl starosta Dubu nad Moravou Vítězslav Křesina.

O tom, zda se bude nebo nebude ve Věrovanech těžit, ještě není rozhodnuto. Své stanovisko teď vydá Ministerstvo životního prostředí.

„Vydáme stanovisko, které je odborným podkladem pro stavební úřad, jenž bude mít na starosti územní řízení a ten také rozhodne. Pokud mám informace, tak stavební úřad, který o tom bude rozhodovat je v Dubu,“ doplnila Jaroslava Honová, ředitelka odboru posuzování vlivu na životní prostředí Ministerstva životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ:

Nástroj proti těžařům, studie ale druhé Poděbrady neudělá

Ne pískovně v referendu možná nic neznamená

Proti pískovně protestovaly stovky lidí