Začátek letošního roku totiž přináší řadu novinek souvisejících se sociální reformou.

Úřad práce například nově zaštiťuje rodičovský příspěvek, institut veřejné služby a také si zde vyřizují jisté dávky osoby se zdravotním postižením.

Zatím zůstává viset otazník nad kartou sociálních systémů, protože systém ještě není kompletně hotový.

Kromě velkého množství lidí, kteří se přišli zapsat do evidence úřadu práce, se tak první pracovní den po Novém roce do budovy na Vejdovského ulici vydala i řada rodičů s dětmi.

Výplatu rodičovského příspěvku totiž od 1. ledna přebírají zaměstnanci úřadu práce.

„Změnily se nějaké věci a chtěli jsme vědět, jestli bychom měli nárok na příspěvek. Je tu strašně moc lidí. Kvůli dvěma stovkám, které bychom asi tak mohli dostat, tady dvě hodiny čekat nebudeme. Přijdeme jindy v týdnu,“ řekl sedmadvacetiletý Olomoučan, který doprovázel svou přítelkyni a dvouletou dceru.

SOCIÁLNÍ REFORMA: VŠECHNY ZMĚNY OD ROKU ZDE

První lednové dny bývají na úřadech práce spojené s frontami a nárůstem počtu nových nezaměstnaných, kteří přišli o práci zejména z důvodu neprodloužení smlouvy uzavřené na dobu neurčitou.

„Měl jsem smlouvu do konce roku. Dělal jsem v jednom obchoďáku. Bohužel snižují stavy a dál už mě nepotřebují,“ řekl zhruba pětatřicetiletý mladík, který absolvoval v pondělí vstupní proces do evidence.

Zdravotně postižení mají na vyřízení celý leden

Podle ředitele krajské pobočky Úřadu práce ČR Jiřího Šabaty se v pondělí přišlo zaevidovat zhruba 260 až 270 nových uchazečů o zaměstnání.

„Jedná se klasickou situaci na začátku nového roku. Například v roce 2010 zde přišlo přes čtyři sta klientů a fronty byli mnohem větší,“ uvedl.

Lidí, kteří přišli řešit státní sociální podporu, dorazilo zhruba 250.

„Ty se dařilo celkem dobře odbavovat a podle vyvolávacího zařízení čekali maximálně deset minut,“ sdělil Šabata.

Příspěvek na péči, dávky osobám se zdravotním postižením a hmotnou nouzi vyřizují nově právě zaměstnanci úřadu práce.

Lidé je však nenajdou v sídle krajské pobočky na Vejdovského ulici, ale v prostorách budovy na Hálkově ulici číslo 20.

„Právě osob se zdravotním postižením přišlo odhadem 450. Do světa se dostala klamná informace, že si musejí přijít zažádat o příspěvky během prvních třech dnů, což není pravda. Mohou to udělat během celého měsíce ledna,“ upozornil ředitel.

140 uchazečů na veřejnou službu

Také institut veřejné služby, která se nově týká lidí vedených na úřadu práce přes dva měsíce, přebírá do své správy úřad práce. Jeho zaměstnanci nabízí vytipovaným uchazečům veřejnou práci v rozsahu 20 hodin týdně.

„Odhadujeme, že k dnešnímu dni bylo na veřejnou službu umístěno zhruba 140 uchazečů o zaměstnání,“ uvedla v pondělí Monika Gloserová, vedoucí referátu trhu práce na Úřadu práce ČR v Olomouci.

V předešlých letech museli vykonat dlouhodobě nezaměstnaní 20 až 30 hodin za měsíc pro to, aby se jejich životní minimum nesnížilo na takzvané existenční. Úřad práce dosud uzavřel 40 smluv o organizaci a výkonu veřejné služby.

„Realizátory jsou obce, jejich příspěvkové organizace a také neziskové organizace,“ uvedla Gloserová.

Úderem půlnoci ze Silvestra na Nový rok se výše zmíněného životního minima pro jednotlivce zvedla o devět procent z částky 3126 korun na 3 410 korun.

Kartu sociálních služeb, která má fungovat jednak jako identifikační průkaz a také jako platební karta, si zatím na úřadu práce lidé nevyřídí.

„Došlo k pozdržení. Systém již je nějak nastavený, ale ještě se dokončují potřebné formality. Prozatím budeme situaci s výplatou dávek řešit pomocí složenek,“ uzavřel ředitel Šabata s tím, že dosud není přesně jasné, kdy by mohl úřad práce kartu začít vydávat.