Nezaměstnanost se tím vyšplhala na 6,1 procenta. V prosinci a zejména v lednu a únoru, kdy skončí výpovědní lhůty dalším stovkám lidí, se tento údaj ještě zvedne.

Mezi prvními firmami v Zábřehu, které krize postihla, byla společnost Twist, která před dvěma lety koupila areál firmy Unilever.

„Musíme se podřídit trhu, jinak by nás to potopilo. Zakázky klesly proti roku 2007 o patnáct až dvacet procent. Začali jsme během podzimu propouštět pracovníky zaměstnané přes agenturu, pak lidi se smlouvami na dobu určitou a teď už se propouštění bohužel dotýká i stálých zaměstnanců,“ řekl majitel Twistu Josef Zwesper.

Firma dává práci ve dvou závodech asi čtyřem stovkám lidí. V Zábřehu jich z více než dvou stovek muselo odejít asi čtyřicet.

„Věřím ale, že v příštím roce se výroba zase začne postupně zvedat,“ dodal majitel firmy Zwesper.

Automobilky přestaly odebírat

Slovácké strojírny, které před dvěma lety převzaly společnost NH Zábřeh, patří k těm firmám, které současná ekonomická krize postihla se zpožděním. V zábřežském závodu ještě strojírny propouštět nemusely, ale už v lednu chystají zrušení několika desítek pracovních míst.

„Produkujeme výrobky dlouhodobé spotřeby, například jeřáby nebo zařízení pro těžký průmysl, takže krize se u nás neprojevila tak rychle jako v automobilovém průmyslu,“ uvedl ředitel závodu Karel Mindl.

Krize dopadla na strojírny se zpožděním tří měsíců.

Automobilky přestaly odebírat hutní výrobky, takže jeden z největších odběratelů Slováckých strojíren, ostravská firma ArcelorMittal, zastavil investice a přestal odebírat produkty a služby.

Podobně je tomu se zahraničními odběrateli, pro které je určeno devadesát procent produkce strojíren.

„Redukovat pracovní místa budeme v lednu napříč všemi profesemi. Nejprve přehodnotíme smlouvy na dobu určitou, ale neplatí to plošně, dobrým pracovníkům budeme smlouvy prodlužovat,“ řekl Karel Mindl.

Zábřežský závod Slováckých strojíren má dnes 205 zaměstnanců.

Propouštění v mohelnickém Siemensu a Helle

Téměř polovinu lidí musela propustit i firma MHM EKO, která se zabývá výkupem elektrospotřebičů a prodejem druhotných surovin.

„Není poptávka po železe ani hliníku, s oběma kovy se v současné době téměř neobchoduje. Cena mědi klesla za poslední dva měsíce téměř na třetinu. Materiál přijímáme, ale zpracováváme jen z části, takže jsme museli část lidí propustit,“ uvedl výkonný ředitel firmy Aleš Šrámek.

Nezaměstnanost v Zábřehu a okolí silně ovlivní i masivní propouštění v mohelnické Helle a Siemensu, kam hodně lidí za prací dojíždí.

Hella, která vyrábí zejména světlomety pro automobily, nabrala za poslední rok a půl 487 nových zaměstnanců. Teď jich musí asi tři sta odejít.

Siemens propustí po Novém roce asi 200 lidí, to je deset procent všech zaměstnanců. Převážně jde o výrobní profese.

„Situace se vyvíjí rychle. Co platilo před měsícem, dnes už neplatí. Snažíme se ale co nejvíc lidí udržet, a pokud se trhy do konce února vzpamatují, jsme připraveni výpovědi stáhnout,“ řekl mluvčí Siemensu Petr Sedláček.

Stejně jako v jiných firmách, i v Siemensu jako první přijdou o práci lidé zaměstnaní přes agenturu a na dobu určitou. Těch je asi polovina z propuštěných.

Propuštění kmenoví zaměstnanci na tom budou mnohem lépe.

„Při výpovědi z organizačních důvodů dostanou naši pracovníci odstupné, to znamená až osminásobek platu,“ doplnil mluvčí.