Objevily se také u sjezdů v Olomouckém kraji, kde motoristy doposud brzdila klasická červenobílá „jednosměrka“, přesněji zákaz vjezdu všech vozidel.

Nepřehlédnutelné žluté tabule s černou rukou a symbolem značky „Zákaz vjezdu všech vozidel“ a textem „STOP“ a „PROTISMĚR“ se v červnu objevily například u sjezdů na D46 u Prostějova, exity 21 a 23. Další je na D35 u Unčovic, místní části Litovle.

Poslední rozhodnutí o umístění těchto značek na dálnice bylo vydáno 16. července a zahrnuje dalších 32 sjezdů po celé České republice. I v Olomouckém kraji.

„U dálnice D46 se týkalo sjezdů: exit 24 vlevo, exit 26 vlevo, exit 37 vpravo a exit 37 vlevo. Dopravní značky budou v rámci tohoto stanovení osazeny do konce měsíce července,“ sdělila Deníku mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Jako v Rakousku i Chorvatsku

Návrhy úseků podle ministerstva vycházejí z rozborů dopravních nehod na dálnicích z důvodu jízdy řidiče v protisměru v letech 2018 i 2019 a tam, kde bylo možné určit konkrétní nájezd, kterým motorista do protisměru vjel.

„Nové instalované značení má zvýraznit to, že řidič vjíždí nebo se dostává do protisměru v nájezdu na dálnici, což je jedna z nejnebezpečnějších situací, která se může na dálnici stát. Právě dálniční nájezdy jsou nejrizikovějším místem, a proto jsou značky umisťovány tam,“ uvedla Rezková

S podobným dopravním značením se mohou řidiči setkat na dálnicích i v sousedních státech, konkrétně v Rakousku a na Slovensku, dále pak v Chorvatsku a Slovinsku.

Policie v Olomouckém kraji letos zaznamenala několik případů jízdy v protisměru. V březnu na D46 u Prostějova, kde 22. až 25. kilometru jel řidič osobního auta značky Renault Clio stříbrné barvy ve směru na Brno opačně na Olomouc.

Na dálnici okamžitě vyrazili policisté, kteří dostali zprávu od projíždějících motoristů. K nehodě naštěstí nedošlo.

Během jednoho měsíce se jednalo v Olomouckém kraji o druhý případ – podobně nebezpečnou situaci hlásili řidiči na D35 u Mohelnice.

Přehled míst v Olomouckém kraji, kde bylo rozhodnuto o umístění značení STOP-PROTISMĚR

D46 exit 21 vpravo

D46 exit 23 vpravo

D46 exit 24 vlevo

D46 exit 26 vlevo

D46 exit 37 vpravo

D46 exit 37 vlevo

D35 exit 253 vpravo

D35 exit 290 vpravo

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR