Památkáři však požadují, aby lavičky i stolky majitelé podniků v době mimo sezonu každý den odklízeli. Podle nich by navíc mohlo posezení fungovat jen za příznivého počasí.

Zahrádky v historickém jádru Olomouce by i mimo sezonu uvítali mnozí.

„Jsme sto let za opicemi. Proč by si člověk nemohl dát něco dobrého na zahrádce i v zimě. Sedím tady i teď, když není teplo. Nechce se mi chodit dovnitř s kočárkem, budit malého a vysvlékat ho a pak zase oblékat," řekla třicetiletá Veronika z Olomouce, která si v uplynulém týdnu dávala s kamarádkou kávu před kavárnou Radima Petra na Dolním náměstí.

Ten sice může mít venkovní posezení pro hosty nachystané téměř každý den v roce, ale jen díky tomu, že na stolcích leží petice. Majitel podniku by však rád provozoval celoroční posezení i bez nich.

Podle něj by město mělo podporovat cestovní ruch a také zdejší podnikatele.

Majitel kavárny Radim Petr uvedl, že je ochotný za zábor prostranství, kde by měl posezení, zaplatit.

„Jde mi o jediné: nabídnout Olomoučanům a taky turistům možnost posedět a pokochat se centrem," řekl před časem Radim Petr.

PSALI JSME: Kamery pro šikanu? Kavárník dostal další pokutu za stolky na chodníku

Stolky a židle ano, ale s úklidem

Řešení hledalo už bývalé vedení města.

To nové chce zavést možnost, která bude povolovat stoly se židličkami alespoň v určitých dnech. Přesně tak by měl fungovat i zimní mobiliář.

Ten by totiž podle města mohl připustit i regulační plán městské památkové rezervace.

„Za přípustné ve smyslu výkladu regulačního plánu považujeme vysoké konzumační stolky nebo i běžné stolky se židlemi či křesílky. Podmínkou je, aby se denně odklízely. Nepřípustné jsou pak další prvky mobiliáře jako pódia, ohrazení, slunečníky, teplomety a tak dále," sdělila vedoucí stavebního úřadu Eva Hyravá.

S takovou formou posezení by souhlasilo i olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu.

Památkáři však zároveň trvají na tom, aby zimním mobiliářem mohlo být centrum osazené pouze za příznivých klimatických podmínek.

„Z naší strany tedy nejde o přijetí letní formy předzahrádek po celý rok," uvedl František Chupík, ředitel Národního památkového ústavu v Olomouci.

Proč je to tak komplikované?

Podle Radima Petra je dobře, že se debata dál vyvíjí.

„Jsem rád, že se to pohnulo, že nás někdo začal vnímat a že si dotčené strany našly na toto téma čas," reagoval kavárník.

Současně je z připravovaných změn zaskočený.

„Nerozumím tomu, proč by toto posezení mohlo být venku jen v určitých dnech. Kdo a jak bude rozhodovat o tom, jestli dnes ano, či ne? Opět nechápu, proč je to tak komplikované," podotkl Radim Petr.

Radní: Chceme to již letošní zimu

Vedení města povede jednání s památkáři a také se zástupci z řad nevidomých, pro které by umístění stolků a případně i židlí mohlo být komplikací.

„Podrobnostmi se budeme dále zabývat. Cestou změny regulačního plánu jít nechceme, protože je to velmi zdlouhavý proces, takže budeme hledat jiné řešení. Rozhodně bychom ale chtěli, aby si lidé mohli užít venkovního posezení už nadcházející zimu," uzavřel náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.