„Když k nám přišla byla aktivní, všechno ji zajímalo a všude chodila. Poslední půl rok jí to zdravotní stav už tak nedovoluje. Když už ale někam jde, je šťastná z toho, že to dokázala. Je bezvadná a máme ji všichni rádi,“ podotýká sestra a prozrazuje, že si jubilantka dá občas štamprličku, v jídle není vybíraví a nejvíc si pochutná na rumových pralinkách.

Mezi gratulanty při čtvrteční oficiální oslavě nechyběli zástupci Olomouckého kraje a města Olomouce, ale ani nejbližší rodina. Syn Jiří, dvě vnučky, jeden vnuk a dvě pravnoučata.

„Dlouhověkost máme v podstatě v rodině. Tohle je zatím rekord. Maminčin bratr se dožil devadesáti, její sestra čtyřiadevadesáti let,“ vysvětlil syn, čtyřiašedesátiletý Jiří Marek.

Maminka prý nikdy nedodržovala správnou životosprávu, necvičila, ale ani nekouřila a alkohol pila velmi málo.

„Spíš když byla nějaká oslava. Scházíme se s ní pravidelně, svými blízkými je stále obklopená. Oslavu jsme měli už v neděli, dojeli i další příbuzní,“ doplnil.

Blažena Marková se narodila 3. února 1911 ve Výprachticích na Orlickoústecku. Její otec Jindřich Praveček byl hudebním skladatelem dechové hudby a ředitelem školy. Dětství prožila v České Třebové, povoláním byla učitelka a působila na Základní škole v Žamberku.

V roce 1985 ovdověla, o sebe se postarala až do dvaadevadesáti let. Do olomouckého Domova pro seniory ve Chválkovicích nastoupila v před osmi lety.