Kauza, stejně jako prodlužování současné vládní krize kolem jeho angažmá v kabinetu, však může Babišovi a hnutí ANO v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny spíše uškodit.

„Pan Babiš je dlouhodobě terčem útoku všech politických stran. Pokud se něco prokáže, a důkazy budou pádné, určitě by z toho důsledky vyvodil. V tuto chvíli stojím na jeho straně, protože vím, jak je snadné v politice někoho očernit,“ reagoval náměstek hejtmana Jan Zahradníček (ANO).

"Sobotka hraje divnou hru"

Podle Zahradníčka hraje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) „divnou“ hru.

„Pokud něco proti panu Babišovi mají a je to tak zásadní, že má skončit ve vládě, ať podají trestní oznámení a vše se prošetří. Pan Sobotka hraje nějakou divnou hru,“ reagoval Zahradníček.

Předseda Regionálního sdružení ODS a lídr v nadcházejících volbách do sněmovny Michal Zácha dlouhodobě kritizuje, že vrcholný politik, člen vlády, má pod kontrolou média.

„Je to střet zájmů a přirozeně to vyvolává pochybnosti odposlechy neodposlechy. Kdyby 50 procent, z toho, co v nich padlo, byla pravda, běhá z toho mráz po zádech,“ komentoval.

Politolog: Může mu to uškodit

V otázce ústavy a koaliční smlouvy v případě dosavadní „neochoty“ prezidenta Miloše Zemana odvolat vicepremiéra a ministra financí, dokud nebude vypovězena koaliční smlouva, jsou Zácha i Zahradníček víceméně za jedno: Hrad by podle nich měl postupovat podle ústavy.

„Když slyším pana Babiše, že ústavu sice respektuje, ale je tady koaliční smlouva… Vůbec ne! V takové chvíli, vedle ústavy, je pro mě koaliční smlouva cárem papíru,“ přidal Michal Zácha.

Jestli může Babišovi a jeho hnutí nejnovější „aféra“ uškodit v boji o přízeň voličů v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny, které prezident Zeman vyhlásil na pátek 20. a sobotu 21. října, se teprve ukáže.

„U váhavějších voličů skutečně může. Stejně tak mu může uškodit i prodlužování současné vládní krize,“ reagoval politolog Pavel Šaradín, podle kterého má prezident Zeman před odjezdem do Číny šest dní, během kterých může konat.

Tím, že nejedná, jen podle politologa nahrává závěrům, že jde o výhodu pro Babiše a mocenský pakt.