Je krátce před půl jedenáctou večer, dvacítka městských policistů a jejich republikových kolegů dostává krátké instrukce. Tou nejzásadnější je, že podle nařízení vlády v rámci takzvaného rozvolnění opatření proti šíření koronaviru Covid-19 mohou být provozovny otevřené pouze do 22 hodin, potom mohou fungovat v režimu výdejního okýnka.

„Mají už teď půlhodinu přes čas, takže pokud bude mít nějaký podnik ještě lidi uvnitř, nebudeme to řešit žádnou domluvou. Vstoupíme tam, zaznamenáme, koho tam najdeme, a předáme to ke správnímu řízení,“ upozorňuje městský policista, předávající ostatním přítomným pokyny.

Všechny články o Stodolní ulici v Ostravě najdete zde.

Strážníci a policisté po chvíli vyrážejí ke Stodolní ulici. Po pár metrech zastavují a dva strážníci přecházejí na opačnou stranu ulice, kde u krajnice leží schoulená postava. Nereaguje na žádný podnět.

Stodolní ulice 4. prosince 2020 v Ostravě. Policie kontroluje uzavření vnitřních prostor po 22:00 hodině, díky vládním opatřením k zamezení šíření koronavirového onemocnění COVID-19.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Ani obraz, ani zvuk,“ konstatuje jeden z dvojice strážníků, kteří zůstávají na místě, zatímco ostatní pokračují v cestě. Před Stodolní ulicí se rozdělují na dvě smíšené skupiny, každá z nich pak vstupuje z jiné strany.

Bez roušky i bez odstupu

Ve Stodolní ulici je pořádně rušno, většina mladých lidí je bez roušek, o nějakých dvou metrech rozestupu nemůže být řeč. Před výdejním okýnkem podniku Dublin pub se tísní několik desítek lidí pod markýzou, strážníci mezi ně vstupují a upozorňují je na povinnost rozestupů. Před podnikem Harley’s Retro Bar jede naplno diskotéka. Dále už je situace klidnější.

V období od 5. října letošního roku do listopadu řešili strážníci Městské policie Ostrava v souvislosti s vládními nařízeními jen na ulici Stodolní 45 přestupků, dalších 5 přestupků bylo za rušení nočního klidu, znečištění veřejného pořádku a neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci.

V boční Škroupově ulici strážníci narážejí na první otevřený podnik. V baru Golden Age je asi devět mladých žen. Strážníci a policisté vstupují dovnitř a zapisují si jejich jména a adresy.

„Ty ztotožněné osoby poslouží jako podklad ke správnímu řízení, že opravdu v té provozovně byly,“ vysvětluje městský policista, který akci koordinuje.

Bar Golden Age ale není jediný, kde po stanovené době byli další lidé kromě personálu. V Cafe a music baru Embargo sedí dva muži u vodní dýmky, v podniku se pohybuje několik dalších lidí.

Barmanka se brání tvrzením, že osoby patří k personálu a jeden z mužů je její doprovod. Strážnice jí vysvětluje, že se jedná o podezření z porušení vládního nařízení a tudíž musí věc zaznamenat a předat ke správnímu řízení.

Schůzka ve skladu

K podniku Escobar Club jdou policisté a strážníci téměř najisto. Jeden z nich uvádí, že s ním už mají nějaké zkušenosti. V baru sice funguje výdejní okýnko, ale přes prosklené dveře je vidět, jak z prostor baru někam mizí několik osob.

Zatímco se jedna skupina policistů a strážníků domlouvá s majitelem baru, aby ji pustil dovnitř, druhá se odebírá k zadnímu vchodu.

Uvnitř provozovny je na první pohled prázdno, jen v zadní místnosti sedí mladá žena. Policisté jdou najisto, otevírají dveře do skladu, tam se tísní asi šest lidí.

Opět přichází na řadu zjišťování totožnosti. Jeden z hostů v červené teplákovce provokativně vykřikuje, že musí jít ráno na trénink. Vše ale probíhá v klidu, jako celá akce. Ta po více než hodině končí a strážníci a policisté se vracejí na základnu. Ve Stodolní ulici to ale jede pořád naplno.