„Sejde se mimořádné zasedání krajského výboru a zastupitelského klubu. Na toto jednání je pozván pan hejtman a předseda krajské organizace ČSSD Zemánek. Jaké budou závěry, zda budeme nebo nebudeme hlasovat o podpoře, to budeme vědět odpoledne," informoval předseda zastupitelského klubu KSČM Miroslav Marek.

Hejtmana se snažil přimět k odstoupení premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka, který kvůli tomu osobně přijel do Olomouce v doprovodu dalších stranických špiček. Neuspěl.

Rozbořila podpořil krajský výbor ČSSD a krajští zastupitelé za sociální demokracii – v tajném hlasování pro jeho setrvání ve funkci zvedlo ruku 21 z 29 přítomných členů.

Podle krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka by hejtmanovo rychlé rezignování mohlo být vnímáno jako přiznání.

„Zásadní je pro mě stanovisko krajského výboru a klubu zastupitelů, mám podporu i dalších členů ČSSD, kteří mi píší," uvedl hejtman poté, co se v pátek dozvěděl závěr stranického grémia.

Tlak na nás sílí, připustil Zemánek

Krajský šéf Zemánek ovšem o víkendu po jednání předsednictva a výkonného výboru ČSSD připustil, že o Rozbořilově osudu se bude na krajské úrovní strany jednat znovu, a to 2.listopadu.

„Máme zhruba týden na to, abychom se s touto situací vyrovnali. Apel strany je velmi silný, velmi vážně se o té situaci musíme bavit. Předpokládám, že tlak na nás bude sílit," řekl v sobotu ČTK. Nedokázal říci, zda bude o jeho podpoře 2. listopadu krajské vedení znovu hlasovat, stanovisko k tomu prý však budou muset zaujmout.

Část opozice trvá na svolání mimořádného zastupitelstva

I když hejtmanovi v krajské samosprávě stačí podpora všech koaličních zastupitelů, opozice od minulého týdne shromažďuje podpisy pro svolání mimořádného zastupitelstva. Ne však kvůli vyslovení nedůvěry stíhanému Rozbořilovi.

„Nevoláme po tom, aby odešel z funkce. Pokud pan hejtman říká, že nespáchal trestný čin, tak bychom to chtěli slyšet na veřejném zasedání. Kuloární způsob svádí k jakýmkoli jiným interpretacím, a to není na místě," vysvětloval v pátek předseda lidovců a lídr strany do krajských voleb Ivo Slavotínek (Koalice pro OK).

Pro mimořádné zastupitelstvo je i opoziční klub TOP 09 a STAN. Dohromady s Koalicí pro OK mají 12 křesel.

„Trváme na tom, co jsme již podali, tedy na svolání zastupitelstva, kde by vše vysvětlil. V tuto chvíli nežádáme jeho odstoupení," uvedl v pátek předseda klubu zastupitelů TOP 09 a STAN Bořivoj Šarapatka.

ODS s osmi mandáty ovšem snahy ostatních opozičních uskupení nepodpořila.

„Podle našeho mínění jsou informace, které se k případu objevují, rozporuplné a stále se mění. Proto teď k tomu nebudeme zaujímat žádné stanovisko," informovala po pátečním jednání klubu se stíhaným hejtmanem jeho předsedkyně Markéta Záleská.

„Svolání mimořádného zastupitelstva nepožadujeme," dodala Záleská.

Rozbořil čelí podezření z podplácení a jako jediný v olomoucké kauze je na svobodě. Náměstek ředitele krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý jsou ve vazbě.