Trestní stíhání ředitele Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Radomíra Maráčka neohrožuje další jednání o zajištění lékařské péče v nemocnici, pokud 132 doktorů posledního února skutečně odejde, ujistilo vedení nemocnice i lékařské odbory.

Fakultní nemocnice je v Olomouckém kraji jediným zdravotnickým zařízením, kde lékaři v rámci výzvy „Děkujeme, odcházíme“ hromadně podali výpověď.

„Jednání s klinikami o zajištění akutní péče o pacienty po případném odchodu lékařů pokračují dále. Vede je náměstek léčebné péče, který byl od počátku u jednání mezi vedením nemocnice a klinikami,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Ředitele Maráčka obvinila policie z několika trestných činů souvisejících s veřejnými zakázkami.

Odvolán z funkce nebyl.

„Pan ředitel počátkem týdne požádal o neplacenou dovolenou. V příštím týdnu budeme řešit zajištění prozatímního vedení nemocnice po dobu vyšetřování,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Maráček obvinění odmítl. Konkrétněji se k němu zatím nevyjádřil.

„V současné době mohu pouze prohlásit, že se připravuje stížnost na obvinění policie,“ napsal v sms.

Ve čvrtek s komentářem odkázal na příští dny s tím, že je nemocen.

VÍCE:Ředitele fakultní nemocnice obvinila protikorupční policie

Vedení nemocnice ve čtvrtek vydalo oficiální prohlášení, v němž vyjadřuje přesvědčení, že Maráček úmyslně nijak nepochybil.

Prohlášení vedení FNOL k obvinění ředitele Maráčka

Prohlášení vedení Fakultní nemocnice Olomouc ke zprávám o obvinění ředitele nemocnice Radomíra Maráčka Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování:

Ředitel nemocnice Radomír Maráček za tři a půl roku svého působení ve Fakultní nemocnici Olomouc stabilizoval ekonomiku tohoto zdravotnického zařízení, významně zmodernizoval provoz nemocnice a zvýšil kvalitu poskytované péče o pacienty.

Za jeho vedení pak úspěšně proběhla akreditace nemocnice Spojenou akreditační komisí ČR. Jeho přínos v oblasti racionálních opatření ekonomického chodu nemocnice, dotací a investic je nezpochybnitelný.

Kladné výsledky hospodaření, kterých nemocnice od příchodu Radomíra Maráčka do funkce ředitele dosáhla, dokazují, že jeho působení v čele tohoto zdravotnického zařízení bylo pro chod nemocnice velmi přínosné.

Vedení Fakultní nemocnice Olomouc je přesvědčeno, že Radomír Maráček neudělal žádné úmyslné pochybení a vyjadřuje tímto podporu svému řediteli v této pro něho složité osobní situaci.

v Olomouci dne 10. února 2011
vedení Fakultní nemocnice Olomouc

Začnou odkládat operace

Fakultní nemocnice se dohodla s klinikami, kde výpovědi ohrožují péči nejvíce, na tom, že akutní péči zajistí i v březnu. Postaráno tedy bude jak o nedonošené novorozence, nemocné s mozkovou mrtvicí, kardiaky či hemato-onkologické pacienty.

Na přelom února a března plánuje nemocnice prázdninový provoz – budou odkládány neakutních operace.

VÍCE: FNOL má za dva týdny fungovat v prázdninovém režimu

Nemocnice bude pacientům nabízet pozdější termíny operací.

„Jde o operace, které lze odložit, běžně se na ně čeká týdny až měsíce a jejich odkladem není ohroženo zdraví pacienta. Další postup je věcí jednání, která stále probíhají mezi vedením nemocnice a klinikami,“ sdělil mluvčí.

Stejně tak lékařské odbory se neobávají, že by trestní stíhání ředitele a jeho momentální nepřítomnost v nemocnici, nějak zkomplikovalo jednání.

„Pan ředitel není odvolaný. To, že není v práci, by nemělo narušit jednání mezi lékařským odborovým klubem a fakultní nemocnicí,“ reagoval olomoucký koordinátor výzvy „Děkujeme, odcházíme“ z Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Petr Šafránek.

Škoda se blíží k 10 milionům

Policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování obvinili ředitele Maráčka z porušování závazných pravidel hospodářského styku, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

V případě, že by obviněnému byla prokázána vina, hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

Podle detektivů měl uzavírat pro nemocnici nevýhodné smlouvy na pronájem automobilů, u zakázek za desítky milionů korun nezveřejnil výzvy k podání nabídek s tím, že jde o modernizaci, přitom se podle policie jednalo o nákup nových přístrojů.

Zákon měl porušit i při uzavírání smluv na audity a poradenství. Škoda se blíží deseti milionům korun.