Pak ale druhá strana řekne, že jste lump a zloděj a že smlouva neplatí, protože za svůj pozemek chcete moc peněz. Přitažené za vlasy? Naopak, realita v podání olomoucké radnice. Jedná se o plánovanou cyklostezku, která má početné kolaře dovést z centra města na přírodní koupaliště Poděbrady. Lidé tudy jezdí už dávno a na loukách je vyježděná pěšina. Radnice se proto rozhodla, že právě tudy povede i novou cyklostezku, která by navazovala na její již vybudovanou část. A v tom spočívá jádro celého problému. „Cena za pozemky, kterou lidé po nás chtějí, je nemorální a nehorázná,“ prohlásil náměstek primátora Martin Major (ODS).

Město se proto podle něj rozhodlo revokovat všechny již uzavřené smlouvy s tím, že nejvýše poskytne majitelům pozemků 300 korun za metr čtvereční. „Vykupovat budeme jen část pozemku pod cyklostezkou. Nemá smysl kvůli kousku kupovat celou parcelu,“ dodal primátor Martin Novotný (ODS). Cyklostezka má být dlouhá 680 metrů. Náklady na výkup jen poloviny pozemků dosahují nyní podle Majora 3,6 milionu korun. V některých případech je ve dva roky starých smlouvách zakotvena cena až 1000 korun za metr. Vlastníci to ale vidí jinak. „Napřed mi nabídli dvacet pět, a pak třicet šest korun za metr. Dokonce mi vyhrožovali vyvlastněním, až jsem z toho měla husí kůži,“ popsala jednání na magistrátu Božena Uhýrková. Proto požadovala raději směnu pozemku. „Napřed mi nabídli náhradní v zátopové oblasti, pak už se neozvali. Nelíbí se mi ani, že každému nabídli něco jiného. Když jsem se dozvěděla, že někteří mají ve smlouvách až tisícovku, také jsem změnila názor,“ dodala. Tvrdí, že cyklostezka její současný pozemek znehodnotí. „Ať od smlouvy klidně odstoupí, já to za jinou cenu neprodám. Když to chtějí, tak ať zaplatí,“ prohlásila jiná majitelka Eva Svačinková, která požaduje tisíc korun za metr půdy. „Mají si brát jen to pod cestou, což je asi devadesát metrů,“ vysvětlila.

Výrazy některých majitelů půdy adresované radnici jsou nepublikovatelné. Jiní po sérii jednání působí rezignovaně. „Měli jsme dostat čtyři sta, tak dostaneme jen tři sta, asi bychom na to přistoupili,“ uvedl Petr Hanák. Primátor Novotný tvrdí, že je nejvyšší čas odstřihnout se od minulé praxe, kdy někteří vykutálení spoluobčané získali od radnice dárečky v podobě statisíců či milionů korun za jejich pole či louky.„Mámesvé mantinely, nebudeme těm polovyděračům vycházet vstříc,“ řekl Novotný. Radnici vadí, že by měla za kus mokřadu platit stejně jako za stavební parcelu. „Nechceme nikoho ožebračovat, proto nabízíme přibližně desetinásobek ceny, tři sta korun za metr,“ dodal primátor.

Bude tedy postavena cyklostezka na Poděbrady? V programovém prohlášení současné garnitury radnice se praví: „Rozvineme síť cyklostezek a podpoříme jejich navázání na atraktivní lokality v okolí města.“ Jedním dechem ti stejní lidé z vedení města říkají, že pokud nepůjdou majitelé pozemků s cenou dolů, žádná cyklostezka nebude.