Podobné opatření se policisté chystají zavést do konce ledna v celém Olomouckém kraji.

Na obvodním oddělení šternberské policie se střídá šestadvacet mužů. Do akce s názvem „Poznej svého policistu“ je jich prozatím zapojeno pět.

Ti mají na webových stránkách města vedle své fotografie a telefonního kontaktu připojen také seznam ulic či obcí, které spadají do jejich kompetence, a lidé se tedy mohou s případnými problémy či připomínkami hlásit přímo u nich.

Služba potřebuje doladit

Vyzkoušet, jak fungují uvedené telefonní kontakty, se koncem týdne rozhodla i redaktorka Deníku. Zjistila, že nová služba potřebuje výrazně doladit.

„Tento kolega tady dneska není, další tři také ne. Ten pátý by mohl přijít odpoledne, ale netuším, v kolik hodin, nemohu mluvit za něj,“ ozvalo se ze sluchátka. Policista „na druhé straně“ navíc vysvětlil, že on nepatří k těm, kteří jsou na letácích vyfocení a ani mu to nevadí.

„Tato novinka zatím funguje příliš krátce na to, abychom mohli cokoli hodnotit. Letáky a odkazy na internet jsme zatím rozdali starostům všech obcí na Šternbersku a uvidíme, jak na to lidé budou reagovat,“ vysvětlil velitel policistů Jaroslav Diviš.

Někteří obyvatelé města se zatím na změnu tváří vlažně. „Ještě jsem o tom neslyšel a upřímně řečeno, je mi to jedno. S policisty se naštěstí do styku až tak často nedostanu, takže o tom nemusím ani přemýšlet,“ podotknul například podnikatel Luděk Thun.

Trochu optimističtější byla pedikérka Ivana Radenková. „Vyfocení policisté? To slyším poprvé, ale myslím si, že to není až tak špatný nápad. Lidé je alespoň více poznají, když bude zapotřebí něco řešit,“ konstatovala žena.

Teprve začátek

Seznámit občany s muži, kteří dohlížejí na bezpečnost, plánují i policisté v Olomouci. Jak již před časem v rozhovoru pro Deník uvedl šéf olomouckých uniformovaných policistů Petr Tománek, je to jedna z jeho priorit.

Stejným způsobem by se o svých policistech měli dozvědět i lidé v ostatních okresech Olomouckého kraje.

„Do konce ledna by měly být tyto základní informace o policistech uvedeny v celém kraji. Například v jihomoravském regionu už to funguje, snažíme se vycházet podle této šablony,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Sedláčková.