„Roky jsem chtěl uspořádat pohodový festival v přírodě. Je to tady! Místo je nádherné a program bude nabitý a zaměřený na všechny věkové kategorie,“ zval Filip Lorenc, ředitel festivalu Šternberský Žleb, jehož nultý ročník se uskuteční ve dnech 2. až 5. července v osadě Dolní Žleb, která leží severně od Šternberku.

Festival obklopí rybník Dolního Žlebu, kde na břehu budou postaveny dvě velké stage pro hlavní hudební program.

„Vystoupí Mňága & Žďorp, Lenny, Zrní či kapela Vesna, což je pozoruhodná dívčí formace, a řada dalších,“ lákal.

Prostor dostanou i regionální kapely. „Jsem pyšný na to, jak kvalitní muzikanty máme v regionu, návštěvníci se mají na co těšit,“ uvedl ředitel festivalu a muzikant Filip Lorenc.

Další část festivalu proběhne od 10 do 16 hodin v nedalekém autokempu, kde se budou konat akustické koncerty, divadelní představení na takzvané acoustic stage.

„Chystáme tam výstavy, besedy a jeden den se uskuteční zajímavá Pecha Kucha s architekty a fotografy. Program bude opravdu nabitý a chceme do něj zapojit i vodní plochu a koně,“ přibližoval.

Ubytování během čtyřdenní akce bude možné v Autokempu HSTS ZO Šternberk, kde jsou k dispozici chatky a volné plochy pro stany a karavany.

„Ubytování je nutné si předem rezervovat,“ upozornil Lorenc.

Beerfest i Lucie

Vyznavači hudebních festivalů mohou po covidové pauze vybírat z bohaté nabídky. K tradiční podobě se vrací Beerfest Olomouc, který se bude konat 26. až 28. května na Korunní pevnůstce, kde během tří dnů nabídne několik desítek stánků pivovarů z Česka i zahraničí.

V červnu, přesně 18. června, na stejném místě zaburácí Traktor v rámci svého největšího turné v historii kapely. Ta slibuje nejen songy z nového alba a osvědčené hity, ale i poctivou a zároveň velkolepou rockovou show.

Na pevnůstce ji hned v následujícím týdnu, 23. června, vystřídá jedna z nejoblíbenějších českých kapel – Lucie a její Letní rock tour 2022 pod názvem „Chci zas…“

Opět Korunní pevnůstka, tentokrát ve festivalovém podání, nabídne 9. července Naplno Fest Olomouc 2022. Hlavní hvězdou bude Ewa Farna.

Počátkem letních prázdnin, 2. července, se bude zpívat, tančit a stanovat s kapelou Kryštof v amfiteátru v Náměšti na Hané, kde se uskuteční Kryštof kemp.

Termíny znají i největší hudební festivaly v Litovli a Šternberku.

Z loňska odložené Hanácké Benátky, jejichž největšími hvězdami jsou Monkey Business či Marta Jandová, proběhnou 11. června.

Legendární Šternberský kopec odstartuje v areálu sportovní haly Ecce Homo ve 14:00 dne 23. července. Přijedou Traktor, Pokáč či Xindl X.

Hrady, Kabát i Tři sestry

V srpnu po covidové pauze zaplní louku nedaleko hradu Bouzov festival Hrady.cz, který vloni nabídl jen „odlehčenou verzi“ bez zastávky na Bouzově.

Letos 26. a 27. srpna drazí v plné síle se špičkami české hudební scény kapelami Chinaski, Mig 21, Divokej Bill, Mirai. Chybět nebude populární písničkář Tomáš Klus.

Zlatým hřebem pestrého programu uničovského kulturního léta budou Tři sestry, které 20. srpna v rámci open air tour vystoupí se svými hosty v zahradě Městského klubu Uničov.

Vstupenky ještě jsou na olomouckou zastávku očekávaného a kvůli pandemií odkládaného halového turné kapely Kabát. Zimní stadion opět rozburácí v sobotu 19. listopadu.

Létofest zrušen

Olomouc naopak v srpnu přijde o oblíbený Létofest, který měl v nabídce takové hvězdy jako No Name, Leoše Mareše, Báru Polákovou, Michala Hrůzu či kapelu Čechomor.

„Je nám to líto, ale po dvouleté pauze a v této nejisté době jsme museli udělat fatální rozhodnutí. Ročník 2022 neproběhne, proběhnout nemůže. Důvodů je více, ale ten hlavní je doba covidová a její důsledky pro naši branži,“ vysvětlili počátkem roku organizátoři festivalu.