„Nabídku na odkoupení lokality Šternberk státního podniku VOP CZ podaly firmy Excalibur Army a STV Group. Dozorčí rada VOP CZ v pondělí schválila závěry hodnotící komise a jako vítěznou určila nabídku společnosti Excalibur Army, která nabídla vyšší kupní cenu," informoval mluvčí resortu obrany Jan Pejšek.

SOUVISEJÍCÍ: O šternberský VOP je zájem, přišly dvě nabídky

„Nyní musí výsledky výběrového řízení ještě schválit Ministerstvo obrany, které je zakladatelem státního podniku," připomněl postup.

Společnost Excalibur Army již má část šternberského areálu v pronájmu a převzala i na 130 zaměstnanců, kteří byli postupně propuštěni ze státního podniku. Tendr zatím nekomentuje.

„Čekáme na oficiální zveřejnění výsledku. Poté se vyjádříme," reagoval mluvčí společnosti Lukáš Novotný.

Zaměstnance šternberské pobočky VOP CZ jméno vítěze schváleného dozorčí radou potěšilo.

„Pracovníci, které společnost Excalibur převzala, mají s firmou výborné zkušenosti a věříme, že vzhledem k tomu, že společnosti již částečně rozjela strojírenskou výrobu, převezme i propouštěné lidi. Nebo alespoň jejich část. Každopádně pro udržení zaměstnanosti v této lokalitě je to velmi dobrá zpráva," reagoval odborový předák šternberského závodu Petr Tušinovský.

Život v nejistotě

Na 120 zaměstnanců státního podniku už dostalo výpověď. Přišla jim poštou minulý týden v pátek. Od té doby žijí v nejistotě, zda je kupec převezme, nebo ne.

Michal z Olomouce pracuje v podniku osm let.

Mám k firmě vztah, to víte, že to není jednoduché. Nejen já, ale spousta dalších chlapů, máme strach, že skončíme bez práce. A to je hodně nepříjemné," uvedl za souhlasného přikyvování kolegy.

„Uvidíme, kolik nás firma převezme. Vidím to na dvacet, třicet, více těžko. Bojím se, aby i moje počty nebyly moc optimistické," přemítal pan Michal minulý týden.