Řeč je o 120 zaměstnancích státních armádních opraven ve Šternberku, které se prodávají.

Kdo podnik s mnohaletou historií získá, to prozradí ministerstvo obrany v druhé polovině ledna.

Podle neoficiálních informací jsou tři zájemci.

Jestli však převezmou společně s areálem alespoň část propuštěných, takovou jistotu nikdo z nich nemá.

„Máme dohodu, že budeme zaměstnáni do prodeje podniku. Ten měl být prodaný koncem ledna, ale přesouvá se to na konec března. Problém je ovšem v tom, že není stoprocentně jisté, že podnik bude předán novému majiteli skutečně 1.dubna. Vnímáme problémy ve vládě, změny na postu ministra obrany..," uvedl odborový předák šternberského závodu Petr Tušinovský.

Zaměstnanci získají tři až pět platů. Rádi by však v nadcházejících týdnech před převzetím výpovědí dostali záruky, že skutečně budou zaměstnanci do doby prodeje podniku.

„Výpovědi se předají v lednu, do konce března je výpovědní lhůta, jenže co když se podnik prodá až za dalšího půl roku. Stáhne nám někdo výpovědi?" obávají se zaměstnanci.

Výpovědi rozdat musí

Vedení podniku výpovědi rozdat musí. Protože nejde o privatizaci, ale o formu prodeje, nemůže mít zaměstnance ve chvíli transakce a ani není možné zavázat nabyvatele k převzetí pracovníků.

„Je potřeba právně ošetřit, aby lidi nebyli v podniku, když se prodá, ale současně, aby tam byli do doby prodeje," přemýšlí odborový předák

Zaměstnanci, kteří věděli, že propouštění přijde, si v tuto chvíli nepřejí nic jiného, než aby prodej proběhl co nejdříve.

„Panuje tady velká nervozita. Kdyby to bylo prodané zítra, byli bychom nejraději," uvedl muž ze Šternberka, který se bojí, že v příštím roce může přijít o práci a peníze na živobytí.

„Ti, kteří dříve přišli o místo, měli problémy sehnat jinou práci. Tady to není snadné. Vím o dvou, kteří žijí z platu manželky. Jestli už něco našli, nevím, ale prý ne," vzpomněl dopady propouštění desítek lidí.

Excalibur Army zaměstnal stovku lidí

Podle zřizovatele závodu VOP CZ, ministerstva obrany, bude rozhodnutí o propouštění zaměstnanců definitivně učiněno v lednu. Koncem měsíce, kdy už bude jasný vítěz nabídkového řízení.

„Do 7. ledna mají zájemci o koupi možnost posílat své nabídky, do 14. ledna bude probíhat proces vyhodnocování nabídek a následně dozorčí rada státního podniku předá své stanovisko zakladateli, tedy ministrovi obrany, ke konečnému schválení. K propouštění zaměstnanců by tedy mělo dojít koncem měsíce ledna, teprve po té, kdy bude znám vítěz nabídkového řízení," informovala ještě před Vánocemi Jana Zechmeisterová z tiskového odboru ministerstva obrany.

Část opravárenského podniku má zhruba rok v pronájmu společnost Excalibur Army. Práci dala více než stovce bývalých zaměstnanců státní zbrojovky. Spekuluje se o tom, že je jedním ze zájemců o koupi šternberského opravárenského podniku.

Dostali nabídku dojíždět

O vyčlenění areálu ve Šternberku ze struktury státního podniku a jeho prodeji rozhodla vloni v září dozorčí rada státního podniku. Hlavně kvůli poklesu výdajů na obranu.

„Vede k výrazné redukci požadavků Armády České republiky na opravy a modernizaci techniky. Soustředění majetku a produkce podniku do jednoho místa přispěje ke zvýšení efektivity provozu státního podniku," uvedl tehdy mluvčí resortu Jan Pejšek.

Proč ministerstvo ukázalo právě na šternberský areál, a ne na Nový Jičín s 690 lidmi, který spadá pod VOP 026 od roku 2009, kdy vláda stvrdila sloučení podniků?

„Areál ve Šternberku nemá na rozdíl od druhé části podniku v Novém Jičíně, kde se vyrábějí kolové obrněné transportéry Pandur, dostatečné využití výrobních kapacit," reagoval Jan Pejšek.

To, že černého Petra dostal Šternberk, odbory kritizovaly a pochybovaly nad tím, že někdo využije nabídky dojíždět ze Šternberka do Nového Jičína, kterou šternberští zaměstnanci dostali.

Co bude s areálem, ale zejména s lidmi sleduje i vedení města. Jde o jednoho z největších zaměstnavatelů ve Šternberku.

SOUVISEJÍCÍ: Prodejte rychle šternberskou zbrojovku, volají zaměstnanci i radnice