VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šternberský hokejový klub trápí dluhy. Prodává zimák, ubytovnu i restauraci

Šternberk – Fanouškům šternberského hokeje nevydržela radost z postupu do druhé ligy moc dlouho. Dávnou jsou pryč vzpomínky na bujaré oslavy po vyhrané baráži. Klub má opět velké existenční problémy a pokud se naplní nejhorší možný scénář, tak tradiční líheň talentů zmizí z hokejové mapy a místo ledové plochy může být tržnice.

2.8.2011 7
SDÍLEJ:

Šternberský zimní stadion. Ilustrační fotoFoto: Miloslav Fuksa

Sportovní oddíl nemá na další provoz peníze, sám je navíc zadlužený. Jeho představitelé proto oslovili realitní kancelář, která má zprostředkovat prodej zimního stadionu, ubytovny a restaurace. Přednostně dostalo nabídku na odkup za třináct milionů město Šternberk, na to však město nemá peníze.

Miliony by jen tekly

„Areál byl na hokejový klub převedený v roce 1994 a když někdo něco dostal zadarmo, osobně se mi zdá nemorální, abychom mu zaplatili třináct milionu korun. Navíc na to nemáme ani peníze. Ovšem je otázka pro koho bychom to i kupovali. Většina hokejistů odchází pryč, volají mi hokejisté z rybníkářské ligy, která má několik družstev, kteří by nemohli hrát a pokud se něco přeruší, tak mám obavu jak se to bude startovat dál,“ řekl starosta Šternberka Jaromír Sedlák a podotkl, že by město chtělo řešit i mateřské školky, podnikatelskou zónu a celkovou rekonstrukci městských kulturních zařízení.

S převzetím sportoviště jsou podle něj spojené další investice.

„Kdybychom měli zimní stadion koupit, nebude to stát třináct milionů, ale dalších dvacet až třicet milionů korun. Sociální zázemí je špatně, střechou teče. Problémů je tam mnoho,“ doplnil.

Kde se vzaly problémy?

Manažer hokejového klubu tvrdí, že jim nezbyla jiná možnost než obrátit se na realitní makléře.

„Jestliže se k vám partneři chovají tak, jak se chovají, nezbývá nic jiného. Nabídli jsme realitce zimní stadion na prodej,“ řekl Jan Trunda.

„Partneři se nemají k tomu, aby spolupracovali a uhradili to, co je potřeba. Loni nám dali šest set padesát tisíc, letos nula. V minulosti jsme na provoz zimního stadionu dostávali zpravidla dva a půl milionu. Ve městě jsou jiné organizace vlastnící majetek a dostávají taky na všechno. Máte systém, který nějak fungoval do roku 2009 a protože si někdo usmyslí, že nám sebere majetek, tak se začaly dělat naschvály. Došlo to tak daleko, že jediný způsob, jak nás utopit, je nedat nám příspěvek. Jsme ale připraveni hrát. Když dneska pominu finance a řeknu zítra jedeme, tak za dva dny bruslíme. Ale bohužel někteří partneři se k nám staví tak, jak se staví,“ pokračoval Trunda, kterého doplnil člen představenstva Vlastimil Čepička.

„Abychom dohráli sezonu, museli jsme si půjčit peníze. Dál dluhy není možné prohlubovat. Nedali nám příspěvek, nemohli jsme zaplatit za služby, které odebíráme a tak nás dali nás k soudu. Teď nám hrozí exekutor.“

Poslední příspěvek od města hokejovému klubu směřoval před dvěma lety, od té doby mu město kontrolovalo účetnictví.

„Loni jsme konstatovali zásadní pochybení ve vyúčtovaném příspěvku města za rok 2009. Uzavřela se dohoda o uznání závazku, který hokejový klub vůči městu nesplatil a od té doby jsme sportovišti nemohli poskytnout žádné dotace, v analýze stojí, že to je rizikový subjekt. Zjistili jsme například, že mají dvoje výdajové doklady, což je samozřejmě problém. A do takového subjektu my veřejné peníze dávat nebudeme,“ řekl Sedlák.

Další směr?

Ve hře byla i možnost založení obchodní společnosti, od záměru však klub odstoupil.

„Od samého začátku jsme deklarovali podporu bruslení i činnosti dětí mládeže a to, že by se striktně oddělil provoz zimního stadionu. Signálem pro nás bylo, že cesta obrací k lepšímu, když letos v únoru vzniklo občanské sdružení Hvězdičky, které podporuje malé hokejisty. Říkali jsme si, že je to na dobré cestě a rozhodli jsme se, že jim poskytneme dotaci na nákup ledu od zimního stadionu. Ovšem za podmínek, že peníze dostanou až po odběru ledu,“ řekla vedoucí odboru školství a kultury šternberského Městského úřadu Jana Kameníčková. 15. srpna se budou nabídkou na odkup zaobírat radní.

„Bude brát materiál na vědomí a určitě nevylučuji možnost, že budeme s panem Trundou ještě jednat. Ale bude to komplikované, jeho a v tuto chvíli moje představy, jsou diametrálně odlišné. Já jsem pro bezúplatný převod a on je pro třináct milionů. Jestliže se sejdeme někde na dvou třech milionech, tak si myslím, že je to otázka diskuze,“ doplnil starosta Jaromír Sedlák.

Po radě by se otázka zimního stadionu měla dostat na stůl zastupitelů, kteří by se měli sejít v září.

„Nevíme, jak dalece má hokejový klub ujednanou smlouvu s realitní kanceláří. Ta nás informovala o tom, že pokud město tuto nabídku nepřijme, bude řešit prodej s dalšími zájemci bez ohledu na budoucí využití. Pokud zastupitelstvo v září řekne, že tuto nabídku nepřijímá, ale například, že chce jednat o ceně, tak nevíme jak se k tomu realitní kancelář postaví. Nemůžeme předjímat,“ doplnila Jana Kameníčková.

V březnu si šternberští hokejisté zajistili výhrou v baráži nad Uničovem postup do druhé ligy. Kde však budou nastupovat není jasné, za normální situace by se už koncem příštího týdne chystali na led.

„Zatím máme právo účasti, všechno je splněné takže doufám, že hrát budeme. Odvíjí se to od případného prodeje,“ řekl Trunda a podotkl, že může dojít i ke stěhování a existují i další varianty.

„Možnost je nehrát vůbec, hrát někde jinde, hrát za někoho jiného někde jinde anebo doma. Je to potřeba rozhodnout, abychom mohli jít na led. Počítali jsme, že 15. srpna už budeme určitě bruslit. Nicméně hrát hokej ve Šternberku je varianta, která tady za určitých okolností stále je a jsme na ni připraveni,“ doplnil.

Autor: Petra Pášová

2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Robotický systém Da Vinci při operaci v olomoucké fakultní nemocnici
2

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Primátor Olomouce Antonín Staněk je jedním ze skokanů letošních voleb.

Olomoucko ovládlo ANO a Okamura, třetí je ODS

Olomoucko převálcovalo hnutí ANO a výrazný úspěch slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Překvapením je bronzová příčka ODS a těžký propad tradičních levicových stran.

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Třetí žena přeskočila dva muže před sebou. Zuzana Majerová Zahradníková, pětačtyřicetiletá učitelka a překladatelka z Olomouce, zasedne podle všeho v poslanecké sněmovně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení