Radnice původně plánovala, že by divadlo rekonstruovala. Náklady však přesahovaly finanční možnosti města. Proto se rozhodla divadlo prodat. Zastupitelé ve středu schválili výsledky výběrového řízení.

Za necelé tři miliony získá budovu postavenou v roce 1915 soukromý investor, který tam chce do konce příštího roku vybudovat centrum pro rekreaci s bazénkem i cukrárnou.

Podle starosty byl stav budovy katastrofický, a proto městu nic jiného nezbývalo.

„Navíc se nám záměr zájemce o divadlo zamlouval. Vyplní to díru ve službách pro obyvatele Šternberka. Multifunkční sportovně-relaxační centrum využijí jak maminky s dětmi, tak i široká veřejnost,“ vysvětlil Sedlák.

Ne všichni zastupitelé však s prodejem souhlasili. Proti se vyslovili tři z nich.

„Je to nenávratný čin. Když budovu prodáme, už nikdy ve Šternberku divadlo nebude. Není to tedy dobrý tah. Chtěl bych, aby se prodej ještě odložil,“ vysvětlil své stanovisko zastupitel Petr Ciba. Přesto zastupitelé kývli na změnu vlastníka.

S největší pravděpodobností se jím stane Petr Wisinski. S rekonstrukcemi starších objektů a jejich oživením má zkušenosti. Ujistil, že v případě Tylova divadla uchová jeho historizující podobu fasády.

„Zachovat tuto historickou část, bude náročnější, ale spolupracujeme se zkušeným architektem a v tomto směru budeme pracovat citlivě,“ uvedl. Firma již podobná relaxační centra ze starších objektů vybudovala.

„Například v Chropyni, na podobném projektu pracujeme v Přerově,“ popisoval Wisinski.

Otevřít by chtěl na sklonku roku 2011 a lidem v objektu nabídnout sportovní vyžití, malý bazén, kam by mohli rodiče s malými dětmi, cukrárnu, obchody.

Město bude mít pojistku, že v objektu nebudou výherní hrací automaty ani videoterminály, stejně tak se musí kupující zavázat, že divadlo nepromění v tržnici.

Hlavně ať to nechátrá

Obyvatelům Šternberska, které ve středu Olomoucký deník oslovil, je líto, že Tylovo divadlo postavené roku 1915 zeje prázdnotou a bez finanční injekce se jim rozpadne před očima.

„Do divadla jsem chodila, ale to už je let. Teď je budova prázdná a chátrá. Pokud najde smysluplné využití, budu jen ráda,“ uvedla Jiřina Pazderová.

„Do divadla by už tady nikdo nechodil. Kolik dnes stojí vstupenka? Stovku dvě? Kdo z těch nezaměstnaných, co jich tu je, na to má? Hlavní věc, ať budova slouží něčemu pořádnému, a ne tržnici, kterých všude je, až hrůza,“ přidal se senior Václav Smola.

„Ať budova nechátrá a najde rozumné využití,“ shodoval se s ostatními malíř Libor Vojkůvka.

Některým obyvatelům je ale líto, že budova přestane sloužit původnímu účelu: „Město jako Šternberk by divadlo mělo mít. Mám k němu, této budově vztah, naši tátové se na ní něco nadělali. Na představení sem jezdili lidi z celého okolí. Určitě by šlo získat nějaké dotace a zapojit školy, pro které by se tam mohla dělat představení, ale i děti by tam mohly vystupovat,“ zamyslel se pětašedesátiletý pan Vladimír, který žije nedaleko divadla.

Nevyužívané divadlo zakonzervovali

Město si v roce 2006 nechalo zpracovat studii na rekonstrukci Tylova divadla. Náklady na opravu a dostavbu objektu se zázemím pro činohru, divadlo malých forem, koncertní programy i školní a společenská představení odborníci spočítali na 70 milionů korun.

Radnice proto divadlo zakonzervovala a rozhodla vložit peníze do nového multifunkčního zařízení s divadlem, kinem, galerií, knihovnou i přednáškovými místnostmi, které se rýsuje namísto Městského klubu na Masarykově ulici.

Daniela Tauberová, Lucie Bukvová