Krajské nemocnice ve Šternberku, Přerově a Prostějově chce pronajmout soukromé firmě. Krajští radní rozhodnou, zda nemocnice na dvacet let připadnou pod křídla největšího soukromého provozovatele zdravotnických zařízení na Moravě – společnosti Agel (Euromednet). Ten jediný splnil podmínky vypsaného tendru. „Nemocnice nám nebyla nabídnuta. Jednali jsme, ale ke zlomu v postavení žádné ze stran nedošlo. Ani jsme to neočekávali,“ sdělil po včerejší schůzce se zástupci kraje šternberský místostarosta Jiří Zemánek (ČSSD). Jestli se Šternberk připojí k Přerovu, který se rozhodl zažalovat kraj v souvislosti s chystaným pronájmem nemocnic soukromníkovi, projedná až zastupitelstvo 13. června. „Nedokáži odhadnout, jaký postoj zastupitelstvo zaujme,“ dodal místostarosta města, které má v místní nemocnici nemalý nemovitý a movitý majetek.

Samosprávy obou měst trvají na tom, že kraj měl zařízení nabídnout nejprve jim a až potom vypsat veřejnou soutěž na jejich pronájem soukromé firmě. Zákon říká, že kraj má nabídnout nemocnice státu a samosprávám. Ten ale tvrdí, že zákon neporušil, když nemocnice nabídl pouze státu. Samosprávy i lékařské odbory mají z pronájmu nemocnic soukromníkovi obavy. Hlavně z toho, aby pro dosažení zisku nezrušil nevýdělečné obory a neomezil péči. Agel spojený s ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem by mohl získat pronájem nemocnic sdružených do jedné akciové společnosti kraje od července.

Z pronájmu budov kraj získá ročně 25 milionů korun a dalších 52 milionů za pronájem nemocničního zařízení. Agel taky slíbil, že do nemocnic investuje sto milionů korun. V nabídce zaslané kraji se taky zavázal, že v příštích třech letech nepropustí více než pět procent lidí.