Nepříznivá epidemiologická situace se dotkne letošní podoby adventních a vánočních akcí také ve Šternberku.

„Bude to prostě trochu jinak, než jsme zvyklí. Tradiční rozsvícení vánočního stromu na Hlavním náměstí s kulturním programem, punči a stánkovým prodejem se na první adventní neděli konat nebude. I další adventní neděle se budou muset obejít bez kulturního programu,“ oznámil na webu města starosta Stanislav Orság.

Aby obyvatelé Šternberka nepřišli o zážitek z rozzáření vánočního stromu, mohou vše sledovat v neděli po páté hodině odpoledne na webových stránkách města a městských kulturních zařízení.

Pokud to aktuální opatření dovolí, budou v centru města fungovat také stánky s punčem.

Lidé nepřijdou ani o kulturní zážitek, díky sérii krátkých nedělních koncertů, které mohou poslouchat z tepla svých domovů.

Vánoční žesťový kvartet vyrazí do ulic města v neděli 13. a 20. prosince mezi 16. a 18. hodinou.

V období adventu bývalo rušno také v areálu šternberského hradu. Letos bude pro veřejnost přístupné jen nádvoří. Od neděle 29. listopadu až do neděle 20. prosince bude otevřeno vždy od 10 do 16 hodin pro individuální návštěvníky.

„Rádi bychom všem v současné neveselé době zpříjemnili období adventu. Proto jsme ve vánočním duchu vyzdobili dolní nádvoří. Na návštěvníky tam čeká originální dřevěný betlém v životní velikosti. Nechybí ani vánoční stromky a samozřejmě zazní také koledy,“ pozvala kastelánka Helena Gottwaldová.

Uničov ruší klání o nej vánočku

Podobně bude letos advent probíhat v Uničově. Rozsvícení vánočního stromu mohou obyvatelé sledovat první adventní neděli on-line od 17 hodin.

„Pak se po městě ´alegorickým´ vozem rozjede pan starosta s muzikanty a na několika místech společně zahrají občanům koledy. Ti je mohou poslouchat ze svých domovů, oken a balkonů a navodit si tak sváteční atmosféru. Letos je to s adventními akcemi jiné. Všechno musíme organizovat tak, aby lidé zůstali doma a nehromadili se v centru města. Všechno proto bude probíhat v komornějším duchu,“ vysvětlila vedoucí odboru kultury Nikola Hirnerová.

Na víkend 12. a 13. prosince uničovští počítají s dvoudenními farmářskými trhy v centru města. Prodejci tam kromě obvyklého sortimentu nabídnou adventní a vánoční zboží, ozdoby a občerstvení. Náměstí bude zdobit dřevěný betlém.

„Letos poprvé po více než dvaceti letech neproběhne oblíbená soutěž o nejlepší vánočku. Zvažovali jsme, jakým způsobem ji uspořádat a nakonec jsme se rozhodli, že tuto tradici s ohledem na aktuální nepříznivou situaci tentokrát vynecháme. Byli jsme také nuceni zrušit kulturní program v centru města,“ dodala Nikola Hirnerová.

Litovel rozsvítí on-line a s koncertem

V Litovli začne on-line přenos z rozsvěcení vánočního stromu už v pátek v 16.45 hodin. Lidé mohou dění v centru města sledovat z tepla svých domovů. Součástí akce je také malý koncert houslové koledování, strom se rozsvítí přesně v 17 hodin.

„Kulturní program letos bohužel musíme zrušit. Nouzový stav bude až do 10. prosince a epidemiologická situace stále ještě není vhodná pro pořádání hromadných akcí. Na náměstí se bude ve stánku prodávat hlavně adventní a vánoční sortiment, svíčky a ozdoby. Prodej alkoholu a punče povolený není, takže tento sortiment v nabídce zatím nebude,“ popsal tajemník Radovan Vašíček.