Ustavující schůze ve velkém sále kulturního domu se tentokrát neobešla bez emocí.

Zastupitelský klub ANO pro Šternberk coby vítěz komunálních voleb ve městě, který však končí v opozičních lavicích, postupně navrhoval své nominanty do vedení samosprávy, i když vzhledem k povolební dohodě koaličních partnerů neměly prakticky žádnou šanci na úspěch.

Porážku nese klub se šesti mandáty v jednadvacetičlenném sboru trpce. V opozici končí spolu s SPD, která má dva zastupitele.

Stanislav Orság, lídr ODS a dosavadní starosta Šternberka
Vítězné ANO ve Šternberku končí v opozici, pokračuje koalice ODS

Zabarigádovali se na radnici

Poté, co povolební koalice ve složení ODS, Koalice pro Šternberk, Nezávislá volba a Otevřená radnice Šternberk, která má třináct zastupitelů, navrhla na starostu Stanislava Orsága, ANO pro Šternberk nominovalo protikandidátku Romanu Petřekovou, jedničku kandidátky a klubu.

„Nominace ukazuje, jak liché byly fámy, že jsem byla coby lídryně kandidátky ANO pro Šternberk pouze něčí nastrčenou figurkou,“ poukazovala v emotivním projevu Petřeková.

„Od počátku jsem vnímala, že účast našeho týmu v komunálních volbách je brána s velkou nevolí hlavně od lidí, kteří se v posledních letech doslova zabarikádovali na radnici a byli připraveni udělat vše pro to, aby tento stav trval i nadále. K povolebním jednáním prakticky nedošlo, o podobě budoucí koalice bylo rozhodnuto pravděpodobně již před volbami - bez ohledu na jejich výsledek,“ pokračovala bez odezvy v sále.

Starostka obce Samotišky Jana Zaoralová
Zvolení starostové na Olomoucku - tady je přehled vybraných obcí a měst

14 hlasů pro staronového starostu

Z přítomných 19 zastupitelů 14 zvedlo ruku pro Stanislava Orsága. To v sále sklidilo potlesk veřejnosti. Dva občané, zřejmě stoupenci vítězného ANO, se zvedli a odešli. „Předem domluvené,“ prohodili, když opouštěli židle.

I když ODS ve Šternberku skončila v nedávných komunálních volbách s pěti mandáty druhá, ve městě posílila a Orság získal 1598 preferenčních hlasů – Petřeková 1219.

Staronový starosta po volbě vyzval všechny zastupitele ke spolupráci.

„Děkuji paní Petřekové, která ve svém projevu naznačila, že má zájem obrousit hrany a pokračovat v nějaké spolupráci. Práce v zastupitelstvu je hlavně o tom, rozvíjet toto město, bavit se o společných prioritách, nápadech. Čekají nás nelehké roky. Prosím o konstruktivní a produktivní spolupráci,“ uvedl Orság.

Zemánek: Nehodíme se do povolebních kalkulací

Protikandidáta neúspěšně nasadilo ANO pro Šternberk i v hlasování o posty místostarostů, a to Jiřího Zemánka – bývalý dlouholetý krajský předseda ČSSD a někdejší poslanec strany kandidoval z druhého místa. Hlasy voličů jej odsunuly na čtvrtou příčku.

„Nehodíme se do povolebních kalkulací. Dlouhodobě zastupujeme levicové vidění světa oproti pravicovým plánům staronového radničního bloku. Byli jsme jediní, kdo levicová témata otevřel. Občané našeho města jim řekli ano a já jim mohu jednoznačně vzkázat, že od svého programu neustoupíme a budeme ho prosazovat,“ zaznělo v jeho projevu.

Aquacentrum Šternberk, 6. října 2022
Aquacentrum ve Šternberku brzy otevře. Podívejte se dovnitř

Sedlák: Nedělme se na pravicové a levicové

Rozdělování komunální politiky ve Šternberku na pravicovou a levicovou schytalo kritiku zástupců koalice.

„Ve městě se věci vždy dělaly tak, aby byly ku prospěchu občanů. Měli bychom se všichni vrátit k tomu, abychom dělali to nejlepší pro město,“ přihlásil se o slovo bývalý starosta Jaromír Sedlák (ODS).

„Jsem pravicový politik, ale dělení pravicové a levicové politiky, prosím, nenechme si do Šternberka, do našeho města, kde doposud platily nějaké zásady a spolupráce zastupitelů, zatáhnout celostátní politiku a nakazit se tady celostátními manýry,“ přidal se také starosta Orság.

Primátor Miroslav Žbánek (ANO) a jeho nový náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc+Piráti). Ustavující zasedání zastupitelstva města Olomouce, 21. října 2022.
Olomoučtí zastupitelé zvolili novou vládu, primátorem opět Žbánek. Co vy na to?

Místostarosty byli podle očekávání zvoleni Jiří Kraus (Nezávislá volba), ten bude prvním místostarostou, a Leo Czabe (Koalice pro Šternberk).

ANO neuspělo ani při volbě řadového radního, na kterého nominovalo Zbyňka Hanzla. Sedmičlennou radu města tak doplňují koaliční nominanti: Jaromír Sedlák (ODS), Jan Mazal (Nezávislá volba), Libor Šamšula (Otevřená radnice Šternberk) a Lubomír Papica (Koalice pro Šternberk).