„Nechali jsme vyhodnotit stávající zónu placeného parkování a vytížení jednotlivých lokalit, zda je nabídka stání dostatečná. Součástí studie bylo i možné rozšíření lokalit pro parkování a cenové úpravy poplatku za parkování,“ vysvětlila mluvčí radnice Irena Černocká.

Návrh už prošel dopravní komisí a některé změny budou ještě letos schvalovat radní. Velmi pravděpodobné je, že město zvýší poplatky za parkování z dosavadních pěti korun, které motoristé platí od roku 2006, na deset korun.

„Pět korun, to je už opravdu spíše symbolická částka,“ poznamenala Černocká.

Zvednou se zřejmě i ceny rezidenčních karet pro ty, kteří mají v zóně trvalé bydliště, a to z 800 na 1000 korun.

„Stejně budou vyšší i ceny pro zdejší podnikatele,“ uvedla mluvčí Černocká s tím, že do zóny placeného parkování jsou zahrnuty ulice Bezručova, ČSA, Čechova, Hlavní náměstí, U Horní brány, Vodní, Jaroslavova, Radniční, Horní náměstí a Jarní.

Zároveň radnice předpokládá rozšíření parkovací zóny o další místa. Nyní zde funguje celkem 232 stání, pět je vyhrazených a deset pro invalidy.

„Podle průzkumu je průměrná obsazenost během dne 57 procent, což je poměrně vysoké číslo. V nejvytíženějších lokalitách až 80 procent,“ uvedla Černocká.

Studie navrhuje rozšíření parkování v Opavské ulici, Potoční, Dvorské a na dalších místech.

„V těchto lokalitách je celkem 205 parkovacích míst a jedenáct míst pro invalidy,“ shrnula mluvčí.

Raději si připlatí, když najdou místo

Řidiči, které včera ve Šternberku oslovil Olomoucký deník, většinou nebyli proti navrhovanému navýšení ceny. Hlavním předpokladám však pro ně bylo, že nebudou muset ztrácet čas hledáním místa.

„Souhlasím. Vůbec by mi nevadilo, pokud by se platilo víc, hlavně kdyby bylo víc místa na parkování,“ reagoval například Karel Mašek ze Šternberka.

„Hlavně, ať je parkovacích míst víc,“ přidala se Lenka Smékalová z Bohuňovic.

„Deset korun není až taková hrůza. Většinou ale parkuji kousek od centra na bezplatném parkovišti. To je často plné, a proto by bylo dobré, aby město takovou možnost nabídlo i jinde,“ uvedla Jana Kreclová ze Šternberka.

Zóna placeného parkování, která má centrum města dopravně zklidnit, platí ve Šternberku od roku 2006. Šoféři mohou využít jedenáct parkovacích automatů, ze kterých má město roční přísun do rozpočtu kolem 830 tisíc korun.