Další týden, v sobotu 10. září bude trhovce hostit i další město z našeho regionu, Litovel.

Každý týden lze čerstvé potraviny nakoupit také na Dolním náměstí v Olomouci.

„První venkovské trhy oživí i kapela Heřmánek z Dolan. Bude možné tam nakoupit čerstvou zeleninu, ovoce, sýry, maso a v nabídce bude i prodej živé zvěře. Králící, kohouti, kapři i kachna k hubení slimáků, Indický běžec,“ uvedla Iveta Tomečková, vedoucí živnostenského odboru šternberské radnice, který má trhy na starost.

„Je to trend, kdy se na venkovních trzích prodávají produkty farmářského typu. Vzhledem k tomu, že v našem regionu je dost vysoká nezaměstnanost a nízká podpora zemědělců, tak jsme se jim snažili vyjít vstříc. Zemědělci a poskytovatelé služeb budou mít pronájmy stánků zdarma,“ uvedla už před časem důvody, proč se město rozhodlo trhy pořádat.

Své zboží vyloží prodejci letos třikrát, do budoucna radnice plánuje trhy pořádat dvakrát do měsíce.

„Máme třicet prodejců, některé stánky jsme si nechali udělat nové, jiné máme repasované. Trhy začínají v 7.30 a potrvají do 12.30. Lidé nám hodně volají, ptají se, akce má velký ohlas a tak doufáme a věříme, že se uchytne,“ podotkla Tomečková.

Koupit bude možné čerstvou sezónní zeleninu i ovoce, mléko a mléčné výrobky – podmáslí, tvaroh, sýry přírodní i kořeněné, uzené i nakládané.

Vajíčka z dvorového chovu, maso jehněčí i pštrosí a výrobky z nich, hanácké koláče a další pekárenské výrobky rodinných pekáren, ale také džemy, kompoty nebo sto procentní šťávy.

„Mnoho z návštěvníků jistě nadchne bytový textil s originálním designem ze sto procentní bavlny s hydrofobní úpravou, aromatické dřevěné kuličky, originální okrasné květináče zdobené ubrouskovou technikou, řezané květiny nebo listnaté dřeviny, pnoucí dřeviny, okrasné trávy či například roubovance,“ lákají také internetové stránky města.

Trhy, které teď město pořádá budou v letošním roce zkušební, další termín je naplánovaný na 1. října a na 29.října, vždy na Hlavním náměstí.

„Pevně věříme, že tam lidé budou chodit a to nejen za nákupem,“ doplnila Iveta Tomečková.

Litovelské slavnosti poprvé s farmáři

Také obyvatelé Litovle mohou od září nakupovat produkty regionálního původu.

První farmářský trh by se tam měl konat v rámci Litovelských slavností v sobotu 10. září, v areálu před muzeem. Město využilo grant Ministerstva zemědělství, který je určený na pořádání farmářských trhů.

„Jarmark máme jednou za čtvrt roku, prodává se tam vietnamské zboží, což se nám nelíbí. Proto jsme chtěli pořádat farmářské trhy, kde se prodávají výrobky místních zemědělců, malovýrobců. Všechno má hanáckou značku,“ uvedl už před časem místostarosta Litovle Petr Šrůtek.

První trhy přivítá Litovel v září, druhé 7. října a třetí 16. prosince. „Budou předvánoční, s prodejem zabíjačkových dobrot,“ doplnil místostarosta.