Otevření nově zrekonstruovaného a zmodernizovaného „kulturního stánku" města na Masarykově ulici číslo 20 startuje už tento pátek.

Třídenní program si užijí dospělí i děti.

„Zahajovací večer je naplánovaný na pátek 16. října na sedmou hodinu večerní, kdy na novém pódiu vystoupí oblíbený mládežnický dechový orchestr Harmonie Šternberk s hostem Vladimírem Kumpanem," sdělila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Sobota 17. října v 19 hodin bude patřit divadelnímu představení „Vím, že víš, že vím", kdy se publiku v hořkosladké komedii o tom, jak si udržet manželství, představí Simona Stašová a Michal Dlouhý.

Nedělní program pak nabídne od 15 hodin pohádku pro děti Na výletě v iSvětě.

Brno má svoje metro, díky obkladům ze Šternberka. Podívejte se

Z původního zbyly jen zdi

Stavební práce trvaly rok a půl a v budově v podstatě nezůstal kámen na kameni.

Z původní budovy byla zachována pouze hrubá základní stavba a na těchto základech byla postavena budova nová.

„Z hlavního sálu se po rekonstrukci stal moderní víceúčelový společenský sál vhodný pro plesy, konference, divadelní představení, koncerty, vystoupení a přehlídky škol nebo prezentace spolků, novinkou je také mobilní elevace v hlavním sále," uvedl starosta města Stanislav Orság.

Velkých změn doznal i malý sál, u kterého vzniklo zázemí pro účinkující v podobě malých šaten.

Ředitel MKZ Libor Svoboda o proměně Městského klubu. Autor: DENÍK/Petra Pášová

Zdroj: DENÍK/Petra Pášová

Z diskotéky sál pro konference

Výrazně jinak teď vypadá i sál bývalé diskotéky v prvním patře.

Stal se z něj víceúčelový sál pro schůze zastupitelstva města, nejrůznější přednášky, konference a další akce, pro které dosud prostory chyběly.

Prostory jsou kompletně nově vybavené, včetně vzduchotechniky, klimatizace, systému vytápění, akustiky a elevace.

Při divadelních představeních a koncertech je možné hlediště v sále přizpůsobit tak, aby diváci v zadních řadách viděli na pódium.

Jeviště dostalo novou techniku, k dispozici jsou divadelní tahy, profesionální osvětlení, audiotechnika umožní lepší přenos zvuku.

„Součástí Kulturního domu je i knihovna. Její prostory byly také kompletně zrekonstruovány a dosáhnou změny i co do vybavení, bude to naše moderní nová knihovna," upřesnil starosta.

Cena? 82 milionů

Celkové náklady na stavební úpravy kulturního domu byly vyčísleny na 82.655.000 korun.

Město na rekonstrukci získalo dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši 7,4 mil. korun, z rozpočtu město zaplatilo přes 75 milionů korun.

Více informací o jednotlivých akcích u příležitosti slavnostního otevření zájemci najdou www.sternberk.eu 

Od Arbeiterheimu ke kulturáku1898 stavební plány na výstavbu Arbeiterheim – Dělnického domu německé sociální demokracie, jejich autorem je architekt Oswald Veth
1900 dokončena stavba, letopočet na kartuši dodnes
1905 dodatečně přistavěn sál do Krampolovy ulice, 1980 byl však zbořen a postaven nový
1950 stavební úpravy tehdejšího Odborového domu – na dvoře kuželna, ve sklepě bunkr pro odpadový materiál z Chronotechny, závodní jídelna, úprava šatny a sociálního zařízení
1962 první úvahy o zástavbě v proluce mezi bývalým Dělnickým domem a blízkým bytovým domem v Masarykově ulici
70. léta 20. století – rekonstrukce přístavby/sálu v Krampolově ulici
1977 – 1985 netradičně řešený exteriér moderní stavby s rovnou střechou i její účelný a reprezentativní interiér navrhl a realizoval architekt Vladimír Kalivoda
1980 požádáno o stavbu úkrytového zařízení
Polistopadové změny ve společnosti znamenaly nedokončení prací (např. nebyly vybudovány plánované šatny pro účinkující pod jevištěm, sál nebyl vybaven základní technikou a jeho interiér nebyl dokončen podle projektu a stropní obklady z prvků použitých v pražském metru jako náhradní řešení se nakonec staly postupem času unikátem).
Zdroj: www.sternberk.eu