Na silnici I/46 se v Jívavské ulici u koupaliště bude jezdit kyvadlově. Tisíce aut, včetně kamionů, nakonec nebudou projíždět kolem základní školy. Firma vloni ustoupila tlaku veřejnosti. Práce potrvají do podzimu. Nový most by měl být zprovozněn koncem října.

„Stavební práce plánujeme zahájit na jaře, konkrétně 28. března,“ sdělila Olomouckému deníku Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag, která bude most ve Šternberku opravovat.

Transparent protestuje proti vedení objížďky uzavřené Jívavské ulice kolem základní školy Svatoplukova ve Šternberku. Červen 2021
Uzávěra průtahu Šternberkem se po protestech odkládá. Oprava ale bude delší

Kolony ve špičkách

Prvním krokem budou přípravné práce, například dočasné přeložky inženýrských sítí nebo vybudování provizorních chodníků pro pěší. Poté se začne bourat.

Řidiči by měli počítat s tím, že se v daném úseku zdrží, ve špičkách hrozí kolony.

„Z hlediska veřejnosti, zejména motoristů, bude citelnou komplikací nepochybně kyvadlové vedení provozu a kolony, které se v důsledku dopravního omezení budou s velkou pravděpodobností tvořit,“ poukázala mluvčí.

Pro stavbaře bude podle Novotné velkou výzvou vypořádat se se stísněnými poměry stavby. „A zajistit zásobování stavebním materiálem v časech, kdy se na přístupových komunikacích budou tvořit kolony,“ poukázala.

Větrníky u Horní Loděnice. Ilustrační foto
Nad Šternberkem chystají další větrníky, plánuje je firma bývalého ministra

Až do listopadu "na semafory"

V prvních dnech, kdy stavbaři zahájí přípravné práce, bude provoz přes staveniště veden obousměrně bez semaforů.

Během následujících sedmi měsíců, tedy od 1. dubna do 31. října, pak budou provoz řídit semafory a stavbou se bude projíždět kyvadlově.

„Zvolené dopravní řešení reflektuje stanovisko města a proto doufáme, že občané Šternberku přijmou nezbytná dopravní omezení s pochopením,“ uzavřela mluvčí Novotná.

Starý most se měl bourat už v loňském roce. Mělo však dojít k úplné uzavírce v místě stavby v Jívavské ulici, a to na dva měsíce.

Silnici I/46 v Jívavské ulici ve Šternberku zavře oprava mostu. Objízdná trasa je naplánovaná kolem základní školy (na snímku)
Boj o uzavírku ve Šternberku: protáhne se to a budou kolony, varují stavbaři

Úplná uzavírka na silnici I/46 by ovšem poslala tisíce aut, včetně kamionů před vchody do základní školy a na trať Ecce Homo, kterou by taková zátěž mohla poškodit a ohrozit pořádání automobilových závodů.

Místní sepsali petici a nevylučovali ani blokádu. Variantu kategoricky odmítlo vedení radnice i škola.