„Snaha odvést vnímání bolestivého podnětu je dlouhodobá. Z nefarmakologických vjemů se zkouší různé postupy. Jakákoliv možnost dětem způsobit co nejmenší bolest u nezbytných výkonů je naprosto legitimní a stojí za vyzkoušení. V minulosti jsme zkoušeli i berušku Buzzy, která by měla také odvádět pozornost a pomocí mechanické stimulace snížit vnímání bolesti,“ vysvětlil Štěpán Malec, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.

Brýle s virtuální realitou získali zdravotníci dětského oddělení darem od firmy Miele Uničov. Metodu testují převážně u starších dětí.

„Virtuální realitu zkoušíme u dětí zhruba od osmi let. Myslím si, že pro ty nejmenší využití nenajdou, ale vše je to o individuálním přístupu,“ popsal primář.

Děti mají podle personálu na výběr hned z několika videí, které dokáží odvést jejich pozornost.

„Pouštíme prostorové video s tématikou například lyžování, potápění, skydivingu nebo procházku v divočině. Prostorové 360° video znamená, že vidí vše reálně, jako by byli na místě, a mají rozhled na všechny strany. Je pravda, že spousta zdravotníků, kteří si virtuální realitu vyzkoušeli, byli z technologie úplně paf a chtěli si brýle pořídit domů,“ dodal s úsměvem primář Malec.

V současné době jsou brýle s virtuální realitou u dětí využívány zejména při odběru krve a zavádění kanyl. V budoucnu by však podle primáře mohly najít uplatnění také při rehabilitacích a nácviku motoriky. Vize zdravotníků je využít virtuální realitu i při lumbální punkci.

Zpětná vazba od dětí a jejich rodičů je podle vedení nemocnice velmi pozitivní.

„Je vidět, že brýle dětem skutečně pomáhají ulevit od stresu z vyšetření. Ukazuje se, že i na první pohled maličkost může mít velký význam. V trendu zavádění moderních technologií budeme v naší nemocnici pokračovat i do budoucna,“ uzavřela ředitelka Nemocnice AGEL Přerov Katarína Bučková.