Poslední představení si místní milovníci stříbrného plátna užili před Vánocemi. O dalším osudu kdysi vyhledávaného kina budou radní jednat příští rok.
Radnice vypsala výběrové řízení na pronájem kina, avšak přes prvotní zájem se nakonec do soutěže nikdo nepřihlásil.

„Žádná nabídka nepřišla, takže výběrová komise neměla o čem rozhodovat. Provoz 31. prosince skončí,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Od Nového roku bude město sál pronajímat. „Budova se bude temperovat a v případě zájmu umožníme uspořádání kulturních, společenských nebo vzdělávacích akcí. Iniciativám meze klást nebudeme. Podmínky pronájmu budou stanoveny v lednu,“ sdělila.

Město se rozhodlo s kinem skončit pro jeho nízkou návštěvnost v posledních letech, kdy lidé v průměru na představení zaplnili sotva třetinu sálu. Na provoz v posledních letech doplácelo 160 tisíci korunami a platilo dva zaměstnance.

„Návštěvnost kina byla nízká. Jsme blízko Olomouce s multikinem, a místní zřejmě jezdí tam,“ uvedla již dříve vedoucí odboru kultury a školství Jana Kameníčková. Úředníci spočítali, že na jeden lístek město doplácí sto padesát korun.

Starosta již dříve naznačil, že v případě, že se nikdo do soutěže nepřihlásí nebo zájemci předložené projekty nebudou kvalitní, město zřejmě budovu prodá. „Mohly by v něm vzniknout například startovací byty,“ nastínil možný osud kdysi vyhledávaného kulturního stánku.

O možnost zajít si na filmové představení ve městě ale Šternberští tak úplně nepřijdou.

„V klášteře bychom chtěli nabídnout promítání přes léto, zvažujeme ještě další možnosti,“ dodala Černocká. Například pojízdné kino, které by mohlo jezdit do místních částí.

Místním je zánik kina líto: „Byla jsem tam párkrát, moc kulturně nežiji, ale je to škoda,“ poznamenala spolumajitelka prodejny v Olomoucké ulici.

„Škoda každého kina, které skončí,“ podotkla. „Cesta do Olomouce něco stojí a lístek do Cinestaru přijde na 120 korun. Není to levný špás. Kina je škoda, ale pokud chodilo tak málo lidí, nemá asi význam držet ho za každou cenu,“ přidala se mladá žena.