Přibližně 16 metrů vysoký smrk pichlavý, který musel být z důvodu bezpečnosti přímo na místě o několik metrů zkrácen, zasadil kolem roku 1956 Josef Petřek před novostavbou svého rodinného domu.

„Po tragické smrti pana Petřeka v roce 1958 se stal strom pro jeho rodinu významnou památkou a vzpomínkou. Děti jej o Vánocích zdobily, když už byl tak velký, že na něj s ozdobami nedosáhly, staraly se o něj dál společně se sousedy,“ popsala příběh letošního vánočního stromu radnice.

Nepřehlédnutelný smrk se stal orientačním bodem v ulici a pro místní byl zdrojem radosti a symbolem přírodní krásy a síly.

„Bohužel pro svou velikost a rozložitost již nemohl z bezpečnostních důvodů na místě dále růst,“ vysvětlila radnice, proč se do něj zakousla pila.

Nazdobený jehličnan se rozzáří první adventní neděli, kdy Městská kulturní zařízení Šternberk zahájí hlavní adventní program ve městě. Návštěvníci se mohou těšit na pouliční divadlo Trampoty s Ježíškem.

„Na druhou adventní neděli bude připraveno osm metrů vánočního štrúdlu. Dobrotu přímo na náměstí rozkrojí a nabídne občanům starosta Stanislav Orság s radními. Přijďte ochutnat umění kuchařek ze školní jídelny ve Svatoplukově ulici,“ zvala šternberská radnice.

V souvislosti s adventním programem by měli motoristé počítat s uzavírkami v centru města.

Litovel rozsvítí strom v pátek

Tradiční vánoční jehličnan je již připraven také na náměstí Přemysla Otakara v Litovli.

Zhruba deset metrů vysoký smrk rostl nedaleko – v Litovli na Rybníčku. Strom nyní čeká zdobení vánočními ozdobami.

Slavnostně rozsvícen bude v pátek 29. listopadu. Návrhy na jméno letošního vánočního smrku mohou obyvatelé vymýšlet do 28. listopadu.