Startují v pátek 10. srpna a potrvají do neděle 12. srpna.

„Hody v obci, to je už více než stoletá historie. Samozřejmě nebyly v takovém rozsahu jako jsou dnes, ale je to skutečně historická záležitost," řekl starosta obce Jiří Běhal.

Ve vesnici se slavnost už letitě odehrává na třech místech. V parku TGM, zaplní se prostor před nákupním střediskem Hruška a v areálu za sokolovnou.

„Letos chceme dokázat, že hody jsou organizované především pro štěpánovské občany a občany bydlící jinde, kteří ale pocházející odsud, nebo mají k obci vztah. Kulturní program před nákupním střediskem se nám tak letos podařil takřka sto procentně obsadit štěpánovskými občany, budou tam vystupovat místní," pokračoval starosta.

close Svatovavřinecké hody ve Štěpánově zoom_in Štěpánovské hody sv. Vavřince se otevírají v pátek 10. srpna a to možností zavítat do místního Vojenského zařízení 4218. Tam pro návštěvníky připravili Den otevřených dveří, k vidění bude od 9 do 14 hodin vojenská technika a vybavení OP Štěpánov.

„Po dlouhé době bude možné do zařízení nahlédnout a myslím, že zvláště děti si to užijí," zmínil Běhal.

Kromě toho v obci slaví i Sokolové a v první den oslav, v 17 hodin, se otevře výstava 150 let od založení TJ Sokol a XV. Všesokolský slet v Praze. Výstava bude přístupná po celý víkend, v pátek v 17.30 však ještě mohou zájemci o divadlo přijít na černou komedii Pavla Kohouta: Válka ve třetím pochodí, v podání divadelního souboru Štěk.

O večerní zábavu se pak postará kapela Gama. V areálu za Sokolovnou bude hrát od 19 hodin valašský folk rock v podání kapely Rumpál a pak i taneční zábava se skupinou Pandora.

Hanácké právo a ohňostroj

V sobotu se příchozím představí od 10 hodin kapela Magnet, ve 14.30 Duo PeVa, v 19.30 dechová hudba Příkazanka a večer od 22 hodin vesnici ozáří hodový ohňostroj.

V prostorách parku bude v sobotu k vidění například lidové řemeslo, všem zahraje kapela A.M.Úlet ale taky zasedne obecní rada s předáním hanáckého práva. Tehdy hody oficiálně odstartují.

Během dne se tam pak vystřídá několik kapel, otevře se i výstava králíků, holubů, koz, ovcí a exotického ptactva, chybět nebude ani dětské odpoledne nebo ukázka výcviku psů.

Vestibul kina bude po oba víkendové dny patřit výstavě historických radiopřijímačů a ve vestibulu 1. stupně Základní školy bude zase k vidění výstava kaktusů a sukulentů s prodejem a poradenskou službou.

Trhovci k hodům patří

V neděli pak hody pokračují v 10.15 slavnostní mší svatou, dechovou hudbou, lidovými řemesly, vystoupením folklorního souboru Haná, který se projde hodovým prostorem a chybět například nebude ani loutkové divadlo pro děti či ukázky králičího HOPu a tance se psy.

To vše budou doplňovat stánky s nejrůznějším zbožím.

„Někdy jsme kritizováni za to, že hody tlačíme do komerce, ale myslím si, že tomu tak není. Člověk, který si přečte program, tam vidí mnoho folklorních souborů, od soboty do neděle se tady budou pohybovat lidé v krojích," sdělil starosta, zároveň ale poznamenal, že trhovci k hodům patří.

„Pokud by se českému člověku nelíbilo, že se tam prodávají ponožky, spodní prádlo a tak dále, tak si u stánku nikdy nic nekoupí a prodejce sem určitě nepřijede. Ale myslím si, že v parku, kde jsou historická řemesla, tam komerce vůbec není, naopak tam bude například historická pražírna kávy," uzavřel Jiří Běhal.