Zájemci o mazlíčka stále kupují štěňata přes pochybné inzeráty, často nemocná, takže kromě vysoké pořizovací ceny vydají další peníze za veterináře. Štěně v řadě případů stejně uhynulo.

Veterinární inspektoři provedli kontrolu chovu ve starém bytovém domě se zahradou v Moravském Berouně na základě několika předchozích podnětů. Na místě našli ve zcela nevhodných podmínkách dva psy patřící dvěma různým chovatelům.

„Dvouletá fena (zřejmě plemene stafordširský teriér) byla uvázaná u železné branky na zahradě bez možnosti suchého a pohodlného místa chráněného před deštěm či přímým sluncem. Druhou fenku menšího vzrůstu (kříženec), údajně z důvodu opakovaných útěků, majitel trvale choval na půdě domu, kde se nacházelo velké množství nebezpečných předmětů, o něž se mohla zranit. Vzhledem k prostředí, v němž byla fena chována, byla evidentně vystresovaná a nesocializovaná,“ popisoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Veterinární inspektoři měli v lokalitě opakovaně hlášeno, že zde údajně dochází k prodeji neočipovaných, nemocných štěňat přes internetovou inzerci. K jejich předávání novým majitelům mělo v některých případech probíhat na veřejných místech, což zákon také zakazuje.

Pochybnými prodeji štěňat se inspekce a šternberský městský úřad zabývají třetím rokem. Zprvu existovala podezření na množírny, to se ale neprokázalo.

Skupina sociálně slabších obyvatel ze Šternberska a Uničovska rozjela svůj „byznys“ během pandemie covidu.

Využili tehdy zvýšené poptávky po domácích mazlíčcích. Štěňata sháněli kde se dalo: nakupovali je po celé České republice i na Slovensku. Šlo zejména o nechtěné vrhy. K samotné předávce využívali takzvané „bílé koně“.

Několik podnětů týdně

Kriminalisté tehdy zachytili celkem 700 inzerátů. Policie postupně obdržela přes 30 trestních oznámení. Většinou se jednalo o majitele štěňat, která uhynula na nebezpečnou parvovirózou. Kauzu organizované skupiny nakonec odložili s tím, že trestný čin nebyl spáchán.

V prodeji štěňat různého původu však podvodníci pokračují i nadále. Na veterinární inspekci se obracejí chovatelé, kteří se nechali unést touhou po zvířecím kamarádovi a koupili psa, jenž nakonec neodpovídal inzerované rase, trpěl parvovirózou a nebo dokonce krátce po pořízení uhynul.

„Týdně dostáváme několik podnětů z celé České republiky. Koupili štěně za nemalé peníze, často nemocné, další peníze dali u veterináře a pejsek stejně uhynul,“ připomněla opakující se scénář Hana Brázdová, ředitelka Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Veterinární inspektoři apelují na zájemce o štěně, aby byli obezřetní, zejména u nabídek z Olomoucka a Šternberka, a navštívili nejprve chovnou stanici, požadovali řádnou kupní smlouvu a doklad o vakcinaci.

Městský úřad ve Šternberku uložil prodejcům štěňat desítky pokut. V případě opakovaného zjištění už tyto postihy dosahovaly výše desítek tisíc korun. Zabývá se i posledním případem z Moravského Berouna, kde mladá fenka uvězněná na půdě byla po štěňatech. Jeden z kupujících dal inspekci podnět.